reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jarosław Kaczyński dla „Gazety Olsztyńskiej”: winni jesteśmy pamięć i cześć

WiadomościJarosław Kaczyński dla "Gazety Olsztyńskiej": winni jesteśmy pamięć i cześć

Ofiarom stanu wojennego winni jesteśmy pamięć i cześć; pamięć jest ważna, bo buduje, wzmacnia wspólnotę, którą tworzymy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Olsztyńskiej” w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

reklama

„Nie ulega dla mnie wątpliwości, że była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Jej celem było zdławienie wolnościowych i godnościowych aspiracji większości polskiego społeczeństwa” – podkreślił Kaczyński pytany o to, czym był stan wojenny.

Jak przypomniał „do Solidarności w trakcie kilku miesięcy wstąpiło prawie 10 milionów ludzi”. „To był wielki, wyjątkowy w dziejach świata ruch społeczny, zdecydowanie wykraczający poza formułę klasycznego związku zawodowego” – zaznaczył.

reklama

Jednocześnie Kaczyński ocenił, że „o ile sowiecka agresja pod koniec 1980 r. była mniej lub bardziej realna, to z ujawnionych dokumentów wynika, że rok później Moskwa ją wykluczała”. „A zatem nie groźba sowieckiej interwencja legła u podstaw ogłoszenia stanu wojennego, tylko niechęć do zawarcia jakiegokolwiek kompromisu z upominającym się o swoje prawa społeczeństwem oraz do podzielenia się z nim posiadaną władzą” – zaznaczył.

Jego zdaniem „nie było po stronie komunistycznej sił, czy też – mówiąc ostrożniej – wystarczających sił, które by chciały doprowadzić do autentycznego porozumienia, czyli dopuszczenia strony społecznej do realnego współuczestniczenia w sprawowaniu rządów, nie mówiąc już o przejęciu przez nią władzy”. „Takie jest moje zdanie, choć – rzecz jasna – ostateczna odpowiedź na to pytanie należy do historyków” – zastrzegł prezes PiS.

reklama

Kaczyński wskazał, że nie było wiadome, iż stan wojenny rozpocznie się on 13 grudnia, ale „atmosfera gęstniała od wielu tygodni, nie mówiąc już o pogłębiającym się od dłuższego czasu kryzysie, więc można się było spodziewać, że do czegoś złego dojdzie”.

Pytany o konsekwencje stanu wojennego prezes PiS odpowiedział, że „były one wielorakie”. „Przede wszystkim straciło życie wielu ludzi. Ginęli oni podczas pacyfikacji zakładów pracy, tak jak w trakcie obrony kopalni Wujek, podczas demonstracji, w wyniku brutalnych pobić przez funkcjonariuszy MO i SB lub w ramach zaplanowanej zbrodni – tak przecież zginął błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, czy też zamordowani zostali przez nieznanych sprawców u schyłku PRL księża: Stefan Niedzielak, Stanisław Suchowolec czy Sylwester Zych” – mówił.

„Niestety, mimo wysiłków historyków nie znamy dokładnej liczby ofiar stanu wojennego, zwłaszcza że – co podkreślają badacze – należą do nich także osoby, które nie straciły życia w skutek użycia wobec nich przemocy, ale z innych powodów, np. nie dotarła do nich w związku z brakiem łączności telefonicznej pomoc, jak to było w czasie powodzi w ówczesnym województwie płockim. Za wszystkimi represjami stanu wojennego kryły się cierpienia, ból i różnego typu indywidualne i rodzinne tragedie” – powiedział Kaczyński.

Jak zaznaczył „mój śp. Brat powiedział kiedyś, że największą zbrodnią tych, którzy podjęli decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego, było zabicie nadziei, zabicie wiary w to, że w Polsce może być lepiej”. „Jak twierdzą socjologowie czy psychologowie społeczni, wciąż jako społeczeństwo odczuwamy skutki traum spowodowanych przez stan wojenny” – dodał lider PiS.

Pytany, dlaczego rocznica 13 grudnia 1981 r. powinna być ważna Kaczyński powiedział, że „po pierwsze dlatego, że ofiarom stanu wojennego winni jesteśmy pamięć i cześć”. „Po drugie – okres Solidarności był jednym z etapów naszej polskiej walki o wolność, za co zapłaciliśmy wysoką cenę w postaci stanu wojennego, związanych z nim represji oraz jego bardzo negatywnych konsekwencji politycznych, społecznych i gospodarczych” – dodał.

„Zaś po trzecie – pamięć jest ważna, bo buduje, bo wzmacnia wspólnotę, którą tworzymy” – podsumował Kaczyński.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×