Nawet sałatka jarzynowa może stać się kulinarnym arcydziełem, a niepełnosprawni potrafią gotować nie gorzej od zdrowych. Udowodnili to dziś (28.04) uczniowie czterech szkół specjalnych w I Powiatowym Konkursie Kulinarnym organizowanym przez Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie . – Każdy z nich mógłby już dziś pracować w restauracji! – podsumował Krzysztof Andrukanis, szef kuchni Malta Cafe, członek jury.
W konkursie zwyciężyła Nikola Wożniak z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Szkolno – Wychoawczego w Kruzach. Drugie miejsce zdobył Patryk Kleber ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żardenikach. Trzecie miejsce, ex equo, przypadło Małgorzacie Kozikowskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Olsztynie i Mateuszowi Koźniewskiemu, reprezentantowi gospodarzy, uczniowi ZPE.
Cała czwórka na oczach jury przygotowywała sałatkę jarzynową z identycznych składników. Samodzielnie dobierali jednak proporcje i z godną podziwu wirtuozerią dozowali przyprawy. Sałatka Nikoli była delikatna i klasyczna. W daniu Patryka znalazło się najwięcej ziemniaków i selera. Z kolei Mateusz postanowił nie dodawać majonezu, a Małgorzata postawiła na ostre doprawienie.
– Wybór był trudny. Każda sałatka była inna, na swój sposób doskonała – mówiła uczestnikom Wioletta Rutkowska, przewodnicząca jury, na co dzień kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie. Oprócz niej w jury zasiadali Krzysztof Andrukanis, szef kuchni restauracji Malta Cafe oraz dr Katarzyna Tkacz z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
Nagrody i dyplomy jurorzy wręczali wspólnie z Wandą Agnieszką Jabłońską, dyrektor ZPE oraz Sylwią Przybylińską, wicedyrektor szkoły. – Wszyscy jesteście zwycięzcami – mówiła młodzieży Wanda Agnieszka Jabłońska. Uczestnicy uśmiechali się i byli wyraźnie zadowoleni. – Dużym sukcesem niepełnosprawnych uczniów jest sam udział w konkursie, w którym oceniają ich profesjonaliści – mówiła Joanna Mogińska, nauczyciel SOSW w Olsztynie. – Dziś mogli spróbować swoich sił, pokazać sprawczość – dodała Agnieszka Freitag, nauczyciel PSKOSW w Kruzach, wyjątkowo dumna ze swojej uczennicy Nikoli. – I zwiększyć szansę na znalezienie zatrudnienia, nawet na otwartym rynku pracy.
Czy niepełnosprawni uczestnicy konkursu mają szansę na pracę w popularnej restauracji? – Oczywiście że tak. Ja bym ich z całą pewnością zatrudnił, na stanowisku pomocnika kuchennego poradziliby sobie nie gorzej od zdrowych – mówił Krzysztof Andrukanis. –Widać, że potrafią bardzo dobrze wykonywać konkretne proste prace jak krojenie warzyw. Już są gotowi do pracy w kuchni pod nadzorem – nie kryła Wioletta Rutkowska. – A to jest już ich ogromny osobisty sukces.
Konkurs był tegorocznym podsumowaniem prozdrowotnej akcji „Żyj smacznie i zdrowo”, organizowanej w ZPE przez uczniów ze Szkolnego Koła Aktywności Zawodowej pod patronatem Winiary. Głównymi organizatorami byli Michał Śliwiński, nauczyciel SPDP oraz Mariusz Adamowicz, nauczyciel gimnazjum w ZPE. – W przyszłym roku planujemy wystartować z kolejną inicjatywą – mówił Michał Śliwiński. – Być może uda nam się przygotować kulinarny konkurs dla szkół specjalnych z całego województwa.
Więcej:
Zmywarko wyparzarka – niezbędnik każdej restauracji
Bateria kuchenna SinkQuality – jak wybrać odpowiednią?