fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Zmywarko wyparzarka – niezbędnik każdej restauracji

Materiał zewnętrznyZmywarko wyparzarka – niezbędnik każdej restauracji

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zmywarki domowe od lat stanowią wyposażenie wielu kuchni wyręczając domowników od mało przyjemnej czynności, którą bez wątpienia jest zmywanie naczyń. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco temat ich większych odpowiedników stosowanych na co dzień w lokalach gastronomicznych. Zmywarko wyparzarka – bo o niej będzie mowa to nieodzowne wyposażenie większości restauracji. Co warto o nich wiedzieć?, jakie mają zastosowanie?, jak wybrać właściwą? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

reklama

1. Czym jest zmywarko wyparzarka?
2. Rodzaje zmywarko wyparzarek
3. Zmywarka nowa czy używana?
4. Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarko- wyparzarkę?

Zmywarko wyparzarka – niezbędnik każdej restauracji

reklama

Zmywarki domowe od lat stanowią wyposażenie wielu kuchni, wyręczając domowników od mało przyjemnej czynności, którą bez wątpienia jest zmywanie naczyń. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco temat ich większych odpowiedników stosowanych na co dzień w lokalach gastronomicznych. Zmywarko wyparzarka – bo o niej będzie mowa to nieodzowne wyposażenie większości restauracji. Co warto o nich wiedzieć?, jakie mają zastosowanie?, jak wybrać właściwą? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czym jest zmywarko wyparzarka?

reklama

Zmywarka wyparzarka, nazywana również zmywarką gastronomiczną to większy odpowiednik domowych urządzeń. O ile jednak w domu jesteśmy w stanie się bez niej obejść, w restauracji jest to praktycznie niemożliwe. Pomimo że co do zastosowania oba urządzenia są do siebie zbliżone, dzieli je sporo. Przede wszystkim zmywarko wyparzarka jest o wiele solidniej zbudowana. Poza tym istnieje możliwość jej podłączenia do sieci trójfazowej 400 V, co zwiększa jej funkcjonalność. Najważniejszą różnicą wobec domowych zmywarek jest jednak ich bardzo krótki cykl pracy i co za tym idzie niewielkie zużycie wody.

Rodzaje zmywarko wyparzarek

Zmywarki do naczyń z funkcją wyparzania dzielą się na 3 podstawowe typy:

1. Do szkła – niezbędne w lokalach typu pub, kawiarnia i wszędzie tam, gdzie mamy do umycia szklanki, kieliszki.
2. Do garnków i tac – wyróżniają się dużymi gabarytami ze względu na swoją pojemność. Niezastąpione w kuchniach tradycyjnych restauracji. Pozwalają na jednoczesne mycie garnków, tac, blach do pieczenia.
3. Uniwersalne – łączą funkcjonalność obu wymienionych.

Jak widać po powyższym podziale, każda zmywarka wyparzarka ma swoje zastosowanie. Optymalnym wyborem wydaje się urządzenie uniwersalne, ale ostateczny zakup powinien być dokonany pod kątem specyfiki lokalu. To, co sprawdzi się w niewielkiej pizzerii, gdzie najważniejsze jest szybkie mycie dużej ilości talerzy, niekoniecznie zda egzamin w klasycznej restauracji z wieloma stolikami i długim menu.

Zmywarko wyparzarka – niezbędnik każdej restauracji

Zmywarka nowa czy używana?

Wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego oznacza spore koszty, zwłaszcza na początku. Jedną z opcji może być zakup używanych urządzeń. Na rynku funkcjonują już wyspecjalizowane komisy, posiadające w ofercie wyposażenie tego typu. Wiele z dostępnych tam urządzeń jest w dobrym stanie technicznym i co ważne, ma o wiele niższą cenę. Na rynku gastronomicznym mamy spory ruch. Jedne lokale powstają, inne się zamykają. Te drugie poszukują często sposobu na spieniężenie dość specyficznego asortymentu. Dla kogoś, kto chce spróbować swoich sił w gastronomii, jest to doskonała okazja, zwłaszcza że zmywarko wyparzarka jest jednym z podstawowych urządzeń niezbędnych w każdej restauracji. Jeśli cena urządzenia w komisie nadal jest dla nas zbyt wysoka, można rozważyć jego zakup posiłkując się leasingiem. Leasing wyposażenia do gastronomii niewiele różni się od finansowania auta. Warto go rozważyć jako jedną z opcji.

Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarko- wyparzarkę?

Decydując się na zakup zmywarko wyparzarki, należy poświęcić nieco czasu na poznanie jej specyfiki, lub skorzystać z porady fachowca. Firmy sprzedające urządzenia do wyposażenia gastronomii bardzo często mają w ofercie doradztwo i montaż. Jak wspomnieliśmy na wstępie zmywarko wyparzarka to spory wydatek, dlatego tak istotny jest dobór urządzenia zgodnie z naszymi potrzebami. Określenie rodzaju zmywarki to pierwszy krok do jej zakupu. Drugim jest miejsce, w którym ma ona stanąć. Jeśli zaplecze naszego lokalu jest ciasne, warto rozważyć zakup tzw. zmywarki kapturowej, która jest wyższa od tradycyjnej i zapewnia większy komfort ładowania i rozładowywania zmywarki. Kolejnym punktem, na który należy zwrócić uwagę jest dopasowanie urządzenia do instalacji zarówno elektrycznej jak i kanalizacyjnej. W przypadku instalacji elektrycznej wyróżniamy dwa typy zasilania. Tradycyjne 230 V oraz trójfazowe 400 V. Co istotne, zmywarko wyparzarka podłączona do sieci trójfazowej zapewnia znaczne szybsze podgrzewanie wody.
W przypadku instalacji kanalizacyjnej istotne jest, na jakiej wysokości znajduje się rura odpływowa. W pewien sposób determinuje to wybór modelu urządzenia.

Kiedy mamy już spisane powyższe szczegóły, nie pozostaje nic innego jak zapoznać się z ofertą kilku producentów i wybrać właściwą zmywarkę.

 

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama