2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do szkół i przedszkoli przyjęto 2,5 tys. dzieci z Ukrainy

WiadomościDo szkół i przedszkoli przyjęto 2,5 tys. dzieci z Ukrainy

Około 2,5 tys. dzieci z Ukrainy przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli w woj. warmińsko-mazurskim – podało w poniedziałek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W regionie utworzono już 21 oddziałów przygotowawczych dla uczniów nieznających polskiego.

reklama

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner poinformowała, że prawie 2 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy zostało przyjętych do szkół podstawowych, niespełna 200 uczniów do szkół ponadpodstawowych, a około 300 dzieci do przedszkoli na Warmii i Mazurach.

Przekazała też, że jak dotąd w 21 szkołach utworzono oddziały przygotowawcze, z czego dwa w liceach. Takie klasy są przeznaczone dla uczniów nieznających języka polskiego. Edukacja trwa w nich do końca roku szkolnego i ma umożliwić poznanie języka, a następnie kontynuowanie nauki z polskimi rówieśnikami.

reklama

„Jesteśmy po licznych spotkaniach z dyrektorami szkół i organami prowadzącymi. W razie potrzeby będą tworzone kolejne oddziały przygotowawcze. To zależy oczywiście od tego, ile dzieci będzie zgłaszało się do szkół. Około dwóch tygodni temu był moment, gdy rzeczywiście tych dzieci pojawiło się w systemie więcej, a w tej chwili przyrost jest stabilny” – mówiła.

Nauczyciel oskarżony o naruszenie nietykalności uczennicy. Dyrektor szkoły w relacji z nastolatką?

Według kuratorium, w regionie najwięcej takich oddziałów tworzonych jest w Olsztynie, Elblągu i w Ełku, ale powstają one również w mniejszych miejscowościach. Dotychczas nie ma oddziałów przygotowawczych o charakterze międzygminnym czy międzyszkolnym.

reklama

Np. w szkołach podstawowych w Elblągu funkcjonują od poniedziałku cztery oddziały przygotowawcze, z czego dwa na poziomie klas I–III. Ukraińscy uczniowie szkół ponadpodstawowych włączani są do klas ogólnodostępnych. Łącznie do placówek oświatowych w tym mieście zgłoszono 149 uczniów z Ukrainy, a do przedszkoli 26 dzieci.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Krajak
29 marca 2022 13:02

Polacy nie chcą by ich dzieci uczyły się e tych samych klasach z uchodźcami, którzy nie znają języka polskiego i zabierają cenny czas nauczycieli. Nie róbcie z ludzi idiotów to nie uchodźcy ale przesiedleńcy! Zdrada!

Popularne
Ogłoszenia

Szkoła Podstawowa w Olsztynie będzie nosić imię Mikołaja Kopernika

W poniedziałek po feriach do nauki wracają uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego