4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Do szkół i przedszkoli przyjęto 2,5 tys. dzieci z Ukrainy

OlsztynDo szkół i przedszkoli przyjęto 2,5 tys. dzieci z Ukrainy

Ok. 2,5 tys. dzieci z Ukrainy zostało dotychczas przyjętych do szkół i przedszkoli w województwie warmińsko-mazurskim – wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W regionie utworzono już 21 oddziałów przygotowawczych dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego.

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner podała, że około 2 tys. maluchów ze wschodu są uczniami szkół podstawowych, zaś niespełna 200 uczniów uczy się w szkołach ponadpodstawowych. Kilkuset przedszkolaków z Ukrainy wkracza do przedszkoli na Warmii i Mazurach.

Hochleitner dodała, że w 21 szkołach utworzono dotychczas oddziały przygotowawcze. Są wśród nich dwa licea, jednakże większość klas jest dla uczniów w wieku szkolnym, którzy nie znają polskiego języka i trwają do końca roku szkolnego, aby dzieci nauczyły się języka i były w stanie kontynuować nauczanie wraz z polskimi rówieśnikami.

„Zorganizowaliśmy wiele spotkań z dyrektorami szkół i organami prowadzącymi, a także przeprowadziliśmy badania. W razie potrzeby utworzymy kolejne oddziały przygotowawcze. Wszystko zależy od liczby dzieci, które zostaną zarejestrowane w szkołach. Kilka tygodni temu nastąpił wzrost rejestracji dzieci, lecz teraz przypływy są stabilne” – powiedziała rzeczniczka kuratorium.

Według jej informacji, najwięcej takich oddziałów znajduje się w Olsztynie, Elblągu i Ełku, ale powstają również w mniejszych miejscowościach. Jak na razie nie utworzono oddziałów przygotowawczych o charakterze międzygminnym lub międzyszkolnym.

Na przykład w elbląskich szkołach podstawowych od poniedziałku odbywają się zajęcia dla czterech oddziałów przygotowawczych, w tym dwa w klasach I-III. Szkoły ponadpodstawowe z kolei łączą ukraińskich uczniów z klasami ogólnodostępnymi. W sumie do placówek oświatowych w Elblągu zgłoszono już 149 uczniów z Ukrainy, a do przedszkoli – 26 dzieci.

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Krajak
29 marca 2022 13:02

Polacy nie chcą by ich dzieci uczyły się e tych samych klasach z uchodźcami, którzy nie znają języka polskiego i zabierają cenny czas nauczycieli. Nie róbcie z ludzi idiotów to nie uchodźcy ale przesiedleńcy! Zdrada!

Polecane