fbpx
-3 C
Olsztyn
czwartek, 20 stycznia, 2022
reklama

Prezydent Polski i Minister Obrony Narodowej w Olsztynie

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Prezydent Andrzej Duda powiedział w piątek w Olsztynie, że polscy żołnierze, straż graniczna i policja w niezwykle profesjonalny, odpowiedzialny i odważny sposób podeszli do obrony granic Polski i UE.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak odwiedzili w piątek 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Olsztynie. „Wskazałem, na które elementy powinniśmy zwrócić uwagę na przyszłość. Dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji, jak również i o tym, jakie nasze zadania są związane z tym, by na wszelkie możliwe scenariusze rozwoju dalszej sytuacji być przygotowanymi. By nasi żołnierze i funkcjonariusze mogli w jak najlepszy sposób wykonywać swoją służbę, mogli ją realizować jak najbardziej bezpiecznie i w jak najlepszych warunkach” – podkreślił Duda.

reklama

Jak dodał, polscy żołnierze i funkcjonariusze reagowali na hybrydowe ataki na granicę Polski i Unii Europejskiej w sposób niezwykle profesjonalny, odpowiedzialny i odważny. „Chcę bardzo mocno podkreślić, to są tysiące policjantów, czy nawet dziesiątki tysięcy – bo to jest ponad 26 tys. policjantów, którzy są w tej chwili zaangażowani w te działania, z całej Polski” – powiedział Duda. Jak mówił, jest ogromnie wdzięczny żołnierzom za to, że „opuszczają swoje domy (…) na całe tygodnie, po to, by tę służbę na granicy wykonywać, zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim i po to, by zapewnić zrealizowanie naszych zobowiązań wynikających z członkostwa w UE”.

„Ogromnie dziękuję za to męstwo i zapewniam zarówno wszystkich naszych żołnierzy, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, ich najbliższych, że dołożymy wraz z panem ministrem (obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem) wszelkich działań, by ta służba odbywała się jak najsprawniej dla nich, jak najbezpieczniej i w jak najbardziej godnych warunkach” – zadeklarował prezydent.

Mariusz Błaszczak zaznaczył, że straż graniczna jest głównie odpowiedzialna za bezpieczeństwo granic i koordynację działań, ale wspierają ich polscy żołnierze i policja. „Za północną część granicy polsko-białoruskiej odpowiada dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej, więc to tutaj koordynuje się udział polskiej armii” – powiedział minister. Dodał, że żołnierze 12. i 11. Dywizji byli również pod dowództwem 16. Dywizji, natomiast południową część granicy wspierali żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej. Błaszczak zwrócił uwagę, że żołnierze na co dzień wykonują trudne zadania, które wymagają dużej odporności i wysokich umiejętności. „Żołnierze Wojska Polskiego są wykwalifikowani, dobrze wyszkoleni, profesjonalni i nastawieni na bezpieczeństwo” – powiedział szef MON.

Czytaj też:  To on dokonał przestępstwa? Olsztyńska policja publikuje nagranie

Zaznaczył, że zbliża się zima i warunki będą trudniejsze. „Ciężko pracujemy, aby zapewnić im jak najlepsze warunki obsługi” – zapewnia Błaszczak. „Staramy się o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki służby” – zapewnił Błaszczak. „Obowiązkiem państwa polskiego jest zadbanie o to, żeby warunki służby były możliwie godne” – zapewniał szef MON. „Służba jest bardzo wymagająca, jest bardzo trudna” – dodał.

Jak podkreślił Błaszczak, sytuacja na granicy jest napięta. „Mamy do czynienia wciąż z atakami o charakterze hybrydowym. One mają miejsce non stop. Wykorzystywani są migranci przez reżim Łukaszenki do atakowania Polski, a więc atakowania również Unii Europejskiej, bo wszyscy doskonale wiedzą, że granica polska jest granicą Unii Europejskiej” – mówił szef MON.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama