17 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Jaką matę dla niemowlaka wybrać?

Materiał partneraJaką matę dla niemowlaka wybrać?

Liczba rzeczy, w które powinni wyposażyć się młodzi rodzice, jest bardzo długa. Ubranka, środki pielęgnacyjne, kosmetyki, smoczki, butelki to tylko nieliczne artykuły, które przydadzą się niemowlakowi. Produktem, o którym warto pamiętać, szykując wyprawkę dla najmłodszego członka rodziny, jest mata do zabawy. Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

reklama

Mata dla niemowlaka – czy jest potrzebna?

Mata dla niemowlaka cieszą się dużym zainteresowaniem. Kupowane są nie tylko przez rodziców, bardzo często można je otrzymać w prezencie dla dziecka. Czy mata jest niezbędna? Oczywiście można się bez niej obyć, ale na pewno się przyda. Jest doskonałym miejscem do zabawy, a także wspomaga rozwój niemowlęcia. Małe dzieci większość czasu spędzają w pozycji leżącej, a mata pozwala stworzyć dla nich bezpieczną przestrzeń. Na macie można układać różnego rodzaju zabawki, mieć dziecko na oku, podczas wykonywania codziennych obowiązków. Mata wspiera rozwój dziecka, stymulację, stanowi komfortowe miejsce do raczkowania i stawiania pierwszych kroków. W początkowym okresie maluch tylko leży na macie, podnosi główkę, wzmacnia mięśnie brzucha i kręgosłupa. Wraz z rozwojem zaczyna interesować się umieszczonymi na macie przedmiotami, pełza do nich, zaczyna sięgać po interaktywne zabawki. Dla starszego dziecka do maty można dopiąć pałąk, który zachęci malucha do dalszego poznawania świata.

Jaką matę edukacyjną wybrać?

Oferta mat dla najmłodszych dzieci jest bardzo szeroka. W ofercie producentów są maty edukacyjne o różnych rozmiarach, kształtach, w wielu kolorach. Wybierając matę dla maluchów, warto zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio twarda, bo tylko taka pozwoli na wygodną zmianę pozycji. Mata powinna być płaska, wybrzuszenia mogą wpływać na powstanie wad postawy czy zwiększać ryzyko powstania asymetrii. Ważne również, aby materiał na podłożu nie był zbyt śliski, co może utrudniać odpychanie się od powierzchni. Sprawdzą się różne tekstury materiałów, które będą symulować rozwój sensoryczny. Kolory to kwestia gustu, ale dla niemowląt dobrze sprawdzą się maty w kontrastowym barwach lub jasne, pastelowe, które nie będą dostarczać zbyt wiele bodźców. Rozmiar powinien pozwalać na swobodne poruszanie się, polecane są maty o boku ok. 120 cm. Wyposażenie maty powinno być dobrane do wieku dziecka, a także poziomu rozwoju. Niektóre mają dołączone grzechotki, elementy interaktywne, zabawki wydające dźwięki. Mata edukacyjna powinna mieć certyfikaty i atesty, świadczące o tym, że jest bezpieczna dla dzieci, wykonana z przyjaznych materiałów. Można wybrać maty piankowe, materiałowe, składane, przypominające dywan itp.

reklama

Maty interaktywne to zabawka, która na pewno będzie wykorzystywana przez długi czas. Jest uniwersalna, sprawdzi się zarówno dla najmłodszych pociech, jak i dla starszych dzieci. Matę edukacyjną można zabrać z sobą na wakacje czy w podróż, są lekkie, po złożeniu zajmują mało miejsca. To zabawka, która rośnie razem z dzieckiem.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia