-4 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Jak szybko pogodzić się po kłótni z partnerem: porady psychologa rodzinnego

Materiał partneraJak szybko pogodzić się po kłótni z partnerem: porady psychologa rodzinnego

Nie sposób wyobrazić sobie związku bez kłótni i nieporozumień. Nie ma znaczenia, czy kłócimy się z partnerem w związku, czy z przyjacielem, czy z bliskim krewnym, znajomym, kolegą z pracy… Najtrudniejsze konflikty zazwyczaj powstają z najbliższymi nam osobami. Każdy psycholog rodzinny online powie ci, że najłatwiej jest zranić ukochaną osobę, ponieważ znamy naszych bliskich najlepiej. Ale trzeba to znosić, jeśli chce się utrzymać związek. Dlatego uzbrój się w porady, które wybraliśmy z pomocą psychologów, i śmiało!

Dlaczego warto pogodzić się po kłótni?

Może się to wydawać głupim pytaniem. Ale według statystyk większość par wdaje się w wiele kłótni i konfliktów, nie rozwiązując ich. Nie rozumieją, kto ma rację, kto jest winny, co robić dalej i jak unikać takich sytuacji. Po prostu unikają problemu, wolą go przemilczeć i pozwolić, by wszystko “samo się ułożyło”. Ale nie!

Psychologowie przekonują swoich klientów: zawrzyjcie pokój! Konflikt nie zniknie bez rozwiązania lub dyskusji. Będziemy go mentalnie odtwarzać jeszcze wiele razy, nieustannie wzbudzając negatywne emocje. Jak pogodzić się z partnerem, by nie przerodziło się to w kryzys w związku? 

Krok 1: Daj sobie czas na ochłonięcie

Ochłonięcie i uspokojenie się to pierwsza rzecz, którą należy zrobić. Hormon stresu kortyzol, który jest produkowany podczas kłótni, musi wrócić do normy, jego poziom musi się obniżyć. Tylko wtedy będziesz w stanie myśleć rozsądnie, trzeźwo, na chłodno. Silne emocje opadną i uwierz mi, spojrzysz na sytuację, nawet jeśli nie z przeciwnej strony, ale pod innym kątem.

Więc zrób sobie przerwę. Po prostu idź do innego pokoju, idź na spacer, bądź sam ze sobą. Jeśli twój partner nie rozumie twojego stanu, wyjaśnij mu, że musisz ochłonąć, a wtedy będziesz gotowy do kontynuowania rozmowy. W tym czasie on lub ona również ochłonie, a pojednanie pójdzie gładko.

Krok 2: Zidentyfikuj przyczynę kłótni

Po pierwsze, musisz jasno zrozumieć, dlaczego doszło do kłótni. Nie zaczynaj od pytania “kto ma rację, a kto jest winny?”. Ważne jest, aby po prostu zidentyfikować “ostatnią słomkę”, po której wszystko poszło nie tak. Określ przyczynę kłótni na samym początku. A kiedy dojdziesz do etapu dyskusji (nie od razu!), pamiętaj, aby poruszyć tę kwestię ze swoim partnerem. Być może on lub ona widzi przyczynę konfliktu w inny sposób niż ty?

Krok 3: rozpocznij rozmowę

Upewnij się, że jesteście tylko we dwoje i nie pozwól nikomu przeszkadzać w pojednaniu i wyjaśnieniu waszego związku. Ale jak rozpocząć rozmowę po kłótni? Nie atakuj swojego partnera. Nie zaczynaj rozmowy od krytyki, nie zaczynaj zdań od zaimka “ty”. Na przykład, zamiast “To twoja wina, że mnie rozpraszasz”, powiedz “Rozumiem, że jesteś zły, że cię rozpraszam” itp. Słuchaj uważnie swojego partnera i staraj się zrozumieć jego myśli i uczucia.

Krok 4: Znalezienie kompromisu

W dialogu pojednawczym należy dać szansę wypowiedzenia się obu osobom. Każda osoba powinna powiedzieć, co spowodowało konflikt i jak widzi jego rozwiązanie. W ten sposób dochodzi się do kompromisu. Zastanówcie się wspólnie, jak możecie wyjść z tej sytuacji i co zrobicie, aby zapobiec jej powtórzeniu się w przyszłości. Nie ma potrzeby wywierania na siebie presji. Weź pod uwagę pragnienia i potrzeby obu stron oraz to, co każda z nich jest gotowa zrobić, aby uniknąć kłótni w przyszłości.

Krok 5: Przebaczenie i pojednanie

Gdy już zdecydujesz, czego chcesz, pamiętaj, aby przeprosić. Nie czekaj, aż partner przeprosi po raz pierwszy. Możesz nawet nie dojść do etapu przeprosin, zanim Twoja ukochana osoba przeprosi. Przeprosiny to nie przyznanie się do winy, to jasny sposób na pokazanie, że danej osobie zależy na związku i chce go utrzymać. Przepraszaj szczerze i tylko twarzą w twarz. Żadnych wiadomości, SMS-ów czy rozmów telefonicznych.

Jeśli widzisz, że twój partner odwdzięcza się i jest skłonny wybaczyć, poczekaj najpierw na werbalną zgodę. Następnie możesz “naprawić efekt” poprzez kontakt dotykowy. Dotykaj ukochaną osobę, ale bardzo ostrożnie. Możliwe, że nie jest ona jeszcze gotowa na Twój “uścisk”. A jeśli jest, będzie to ostatni akord waszego pojednania. I utrzymuj swój związek w harmonii, staraj się nie zamieniać drobnego sporu w poważną kłótnię, poddaj się sobie nawzajem!

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane