9 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyńska delegatura IPN będzie miała nową siedzibę

OlsztynOlsztyńska delegatura IPN będzie miała nową siedzibę

Olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zmienia siedzibę. Po remoncie kapitalnym obiektu przy ul. Okrzei, który jest własnością IPN, praca historyków będzie bardziej ułatwiona – poinformował dyrektor delegatury Paweł Warot.

reklama

Podczas konferencji “Przywracanie pamięci” w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie pracownicy IPN przedstawili dorobek historyczny i edukacyjny z ostatnich miesięcy. Prezes IPN Karol Nawrocki określił działania olsztyńskiej delegatury IPN jako bardzo pozytywne.

Karol Nawrocki zaznaczył, że nowa siedziba IPN w Olsztynie to bardzo dobry sygnał dla centrali, która widzi potrzebę wsparcia pracy i aktywności olsztyńskich historyków.

reklama

Przeniesienie siedziby na ul. Okrzei zwiększy możliwości i warunki pracy. Nowa siedziba będzie trzykrotnie większa niż poprzednia i pozwoli na gromadzenie większej ilości materiałów archiwalnych o regionie, a także zapewni lepsze warunki dla naukowców oraz studentów korzystających z zasobów IPN.

Budynek przy ulicy Okrzei pochodzi z 1954 roku i ma trzy kondygnacje oraz piwnicę i strych. Po remoncie kapitalnym, który obejmie cały obiekt o powierzchni 1,1 tys. metrów kwadratowych, IPN przeprowadzi się z dotychczasowej siedziby przy ulicy Jagiellońskiej, która znajduje się w osiedlu Zatorze, 10 minut drogi pieszo od ścisłego centrum miasta.

Podczas konferencji pracownicy olsztyńskiej delegatury IPN zaprezentowali wydawnictwa naukowe, takie jak “Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność” autorstwa dr. Pawła P. Warota i “Mein Kampf Józefa Stalina” opracowany przez Adalberta Rocka – Henryka Glassa.

reklama

Z kolei w serii “Warmia i Mazury 1980-1989” opublikowany został album “Marcin Antonowicz 1966-1985” opracowany przez Renatę Gieszczyńską, a Michał Ostapiuk przedstawił albumy prezentujące sylwetki Żołnierzy Wyklętych związanych z regionem warmińsko-mazurskim: ppor. Kazimierza Chmielowskiego “Rekina” (1925-1950) oraz kpt. Gracjana Fróga “Szczerbca” (1911-1951).

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Cześ
4 listopada 2021 14:55

To chyba żart!! Instytut pamięci narodowej każdy ma w głowie.!!
Czy będą tam informacje o covidowych, zabójcach , o władzy która morduje ludzi na granicy ?!?!
Strach was obleciał ?!! Ja NIE zapomnę!!

Polecane
Ogłoszenia