fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 29 listopada, 2021
reklama

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

reklama

Jesteś właścicielem zarejestrowanego samochodu? W takim razie zgodnie z prawem masz obowiązek wykupienia dla niego ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej, a więc OC dla pojazdu ciężarowego. Dotyczy to posiadaczy wszystkich pojazdów mechanicznych, w tym również ciężarówek. Sprawdź już teraz, na jaką karę się narażasz, unikając płacenia za tę polisę!

Czy można uniknąć obowiązku posiadania OC za samochód ciężarowy?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna i konkretna – nie. Zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć ważne ubezpieczenie samochodu ciężarowego, a konkretnie OC. Oznacza to, że tylko po wyrejestrowaniu możesz jej nie kupować, ale na chwilę obecną dojdzie do tego w zasadzie jedynie wtedy, gdy pojazd zostanie zezłomowany lub wywieziony za granicę. Obowiązek ten obejmuje oczywiście również właścicieli pojazdów ciężarowych, niezależnie od ich rodzaju.

reklama

Jakie są kary za brak OC ciężarówki?

W przypadku pojazdów ciężarowych, kary za brak OC są wyraźnie wyższe od tych, jakie grożą właścicielom aut osobowych. Warto tutaj podkreślić, że zawsze są one uzależnione od aktualnego wynagrodzenia minimalnego, a więc mogą zmieniać się co roku. Obecnie, w 2021, obowiązują następujące stawki:

– 1120 zł – tyle zapłaci właściciel ciężarówki, gdy nie miał wykupionego OC przez okres do 3 dni,

– 2800 zł – taka jest kara za nieposiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przez 4 do 14 dni,

– 5600 zł – to maksymalna kara, która grozi właścicielom ciężarówek bez ubezpieczenia powyżej 2 tygodni.

Pamiętaj, że powyższa kara, która nakładana jest przez Ubezpieczeniowych Fundusz Gwarancyjny, to tak naprawdę tylko niewielka konsekwencja braku OC. Prawdziwe problemy zaczną się bowiem wtedy, gdy nieubezpieczona ciężarówka spowoduje wypadek. W takiej sytuacji UFG pokryje szkody, a następnie zwróci się o zwrot pieniędzy do osoby, która kierowała tym pojazdem i doprowadziła do kolizji. „Rachunek”, jaki zostanie wystawiony, może opiewać nawet na miliony złotych.

Czytaj też:  Zdrowie szczeniaka - jak o nie zadbać?

Czy w takim razie warto ryzykować, skoro składka za OC to zaledwie minimalny ułamek tej kwoty? Możesz sprawdzić to nawet teraz, wyliczając koszt ubezpieczenia z wykorzystaniem specjalnego kalkulatora, który znajdziesz np. na stronie Ubezpieczamy24.com.

Jaki jest zakres polisy komunikacyjnej OC?

Każda polisa komunikacyjna chroni Ciebie, jako kierowcę, przed konsekwencjami spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia pojawią się szkody na mieniu, ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny za ich pokrycie. Wypłaci także odszkodowania związane z uszczerbkiem na zdrowiu uczestników zdarzenia.

Musisz jednak mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel dokładnie prześwietli okoliczności zdarzenia. Może odmówić wypłaty pieniędzy np. wtedy, gdy okaże się, że pojazd był bez ważnego przeglądu technicznego lub kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu.

Co warto dodać, zakres polis OC będzie taki sam niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczeniowej postanowisz ją wykupić. Wynika to z faktu, że jest on regulowany prawnie – sumy ubezpieczeniowe w przypadku aut ciężarowych są wyższe, niż te dotyczące pojazdów osobowych.

Gdzie kupić OC dla ciężarówki?

Chcesz możliwie najniższym kosztem ubezpieczyć swoją ciężarówkę? Ponieważ zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, spokojnie możesz kierować się ceną. Aby znaleźć atrakcyjne oferty na polisę OC dla samochodu ciężarowego, najlepiej skorzystaj z wiedzy ekspertów, np. wchodząc na stronę https://ubezpieczamy24.com i wypełniając odpowiedni formularz. To szybki, wygodny i skuteczny sposób na znalezienie dobrego ubezpieczenia.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama