10 C
Olsztyn
czwartek, 28 marca, 2024
reklama

Badania: „Prawie połowa chorych może bezpiecznie odstawić antydepresanty po dwóch latach”

WiadomościBadania: „Prawie połowa chorych może bezpiecznie odstawić antydepresanty po dwóch latach”

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, prawie co drugi pacjent z depresją może bezpiecznie przestać zażywać antydepresanty po dwóch latach terapii nie obawiając się nawrotu choroby. W ciągu ostatnich piętnastu lat na Wyspach Brytyjskich wzrosło dwukrotnie wykorzystanie leków przeciwdepresyjnych, co wynika zarówno z wzrostu liczby chorych wymagających leczenia, jak również z zwiększającej się długości stosowania antydepresantów przez wiele lat. Odstawienie leków jest jednym z najtrudniejszych wyborów, bowiem przedwczesne zaprzestanie terapii może prowadzić do nawrotu choroby, który jest zwykle trudniejszy do leczenia niż wcześniejsze epizody.

reklama

Z najnowszych badań opublikowanych w „New England Journal of Medicine” wynika, że 44% pacjentów z depresją może bezpiecznie przestać stosować leki przeciwdepresyjne po dwóch latach terapii. Badania wykazały, że u tych pacjentów nie zdarza się zwykle kolejny epizod choroby w ciągu roku po zaprzestaniu farmakoterapii. Spośród pacjentów, którzy wymagają dalszej farmakologicznej terapii, około 61% nie doświadczyło kolejnego epizodu choroby.

„Nasze badania potwierdzają, że u większości pacjentów długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych jest odpowiednie, jednak dla niektórych można je bezpiecznie odstawić” – zapewnia de Gemma Lewis z University College London. W każdym przypadku pacjent zawsze powinien skonsultować swoje decyzje z lekarzem prowadzącym terapię.

reklama

Badaniem objęto 478 dorosłych pacjentów cierpiących na depresję, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna kontynuowała leczenie, a druga odstawiła antydepresanty. Obie grupy były obserwowane przez rok. W grupie, gdzie chory przestał zażywać leki, u 56% chorych doszło do nawrotu choroby. Niektórzy doświadczyli objawów odstawienia leków, które często mylone są z samą chorobą. Zaprzestanie leczenia antydepresyjnego musi być przeprowadzane stopniowo.

Chociaż u połowy z pacjentów doszło do nawrotu choroby, zaledwie 50% z nich zaczęło ponownie zażywać leki przeciwdepresyjne. Po roku około 59% tych, którzy zaprzestali zażywania leków, nie wymagało już farmakologicznego leczenia.

Mimo nawrotu choroby tylko połowa pacjentów ponownie zaczęła zażywać leki przeciwdepresyjne. Po roku 59 proc. osób, które już nie przyjmowało leków, nie wymagało leczenia farmakologicznego.

reklama

Autorzy badań podkreślają, że trudno jest określić, którzy pacjenci z depresją będą mogli odstawić antydepresanty po pewnym czasie. Niektórzy pacjenci będą musieli zażywać leki przeciwdepresyjne do końca życia.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia