-3 C
Olsztyn
środa, 29 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Referendum ws. odwołania wójta Grunwaldu – nieważne

WiadomościReferendum ws. odwołania wójta Grunwaldu - nieważne

Niedzielne referendum w sprawie odwołania wójta gminy Grunwald Adama Szczepkowskiego jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji – poinformowano w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu. W głosowaniu wzięło udział 20,7 proc. uprawnionych.

reklama

Aby referendum w sprawie odwołania wójta przed upływem kadencji było ważne, powinno wziąć w nim udział nie mniej niż trzy piąte wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach samorządowych w 2018 r. – tj. co najmniej 1390 osób.

W niedzielnym głosowaniu wzięło udział 876 osób. Referendum jest nieważne, wójt gminy Grunwald nie został odwołany – podano w protokole gminnej komisji referendalnej.

reklama

Liczba głosów ważnych w referendum wyniosła 864, z czego za odwołaniem wójta zagłosowało 829 mieszkańców gminy. Ogółem do udziału w referendum było uprawionych 4231 osób, frekwencja wyniosła więc 20,70 proc.

Inicjatorzy referendum zarzucali wójtowi szereg nieprawidłowości w czasie sprawowania urzędu. Wśród powodów, dla których chcieli go odwołać ze stanowiska, wskazywali też głośną medialnie sprawę listów, które Szczepkowski wysłał m.in. do wojewody i premiera, zwracając się o działania zmierzające do odwołania rady gminy w trybie nadzoru.

reklama

W obszernych listach wójt opisał „układ”, z którym – jak twierdził – musi się mierzyć od początku kadencji. Zaliczył do niego szereg instytucji i osób, w tym niektórych lokalnych polityków i opozycyjnych radnych.

W ocenie inicjatorów referendum, wójt skupił się nie tylko na działaniach radnych, ale „wszedł w intymne sprawy ich rodzin, opisując m.in. orientację seksualną dzieci”. W przypadku jednej z radnych wójt napisał m.in.: „propaguje postulaty środowisk LGBT, matka córki lesbijki”, a w przypadku kolejnej: „prywatnie matka lesbijki, o poglądach mocno lewicowych”.

Po tym, jak obie radne opublikowały treść listu wójta na Facebooku, sprawę nagłośniła organizacja Olsztyński Marsz Równości, a po niej lokalne i ogólnopolskie media.

Wójt wydał wtedy oświadczenie, w którym napisał m.in., że wysłane przez niego pisma „nie miały charakteru listu otwartego, ani nie stanowiły oświadczenia podanego do publicznej wiadomości, zaś zawarte w nich informacje zostały przez media przeinaczone”. Według niego fragmenty, które wzbudziły kontrowersje, miały jedynie wskazywać na „polityczny charakter działań” opisywanych przez niego osób.

Szczepkowski jest wójtem pierwszą kadencję. W 2018 r. startując z KW PiS wygrał w drugiej turze z urzędującym nieprzerwanie od 28 lat poprzednim wójtem Henrykiem Kacprzykiem (KWW Grunwald). Uzyskał wtedy 1260, czyli 54,81 proc. ważnych głosów. Wcześniej był m.in. gminnym radnym i prezesem Fundacji na Rzecz Rozwoju Gminy Grunwald.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kolejne
6 września 2021 09:00

Wójt kontra LGBT 1-0

Berek
6 września 2021 12:34

Sami go sobie wybraliście to i macie

Popularne
Ogłoszenia