fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

Rosja za wznowieniem małego ruchu granicznego między Polską i obwodem kaliningradzkim

reklama

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że jego kraj byłby zainteresowany wznowieniem przez Polskę małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, jak i podobnym porozumieniem pomiędzy Rosją i Litwą.

Na spotkaniu ze studentami w Kaliningradzie Ławrow powiedział, że Polska zawiesiła porozumienie „w trybie jednostronnym, w nurcie tak zwanych sankcji zachodnich”.

Dodał następnie: – Rozmawialiśmy dziś z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Antonem Alichanowem i uważam, że nasi polscy koledzy powinni jeszcze raz przyjrzeć się swojej decyzji. Bylibyśmy zainteresowani, by wznowili oni działanie tego porozumienia.

reklama

– Równocześnie byłoby słuszne, gdyby na podobną umowę zgodzili się sąsiedzi litewscy – mówił Ławrow.

Loading ... Loading ...

Małym ruchem granicznym (w skrócie MRG) między Polską a Rosją nazywamy wielokrotne przekraczanie granicy między Rzeczpospolitą Polską a Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (czyli granicy zewnętrznej UE) przez mieszkańców strefy przygranicznej Polski i Obwodu Kaliningradzkiego na podstawie zezwoleń. Funkcjonował od 2012 do 2016 r. Strona polska zawiesiła go w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, a ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiadał, że przywrócenie go będzie możliwe, „gdy ustaną przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego”

Źródło: PAP