9 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Turysta i grzybiarz ukarani za wejście na zieloną granicę

WiadomościTurysta i grzybiarz ukarani za wejście na zieloną granicę
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dwie osoby zostały ukarane mandatami za wykroczenia popełnione na tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim – podała w poniedziałek Straż Graniczna. To turysta, który oglądał słup graniczny i grzybiarz jadący motorowerem po pasie drogi granicznej.

reklama

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz przekazała, że obaj mężczyźni za popełnione wykroczenia otrzymali mandaty karne w wysokości 100 zł.

Jak ustalono, turysta z powiatu żuromińskiego przyjechał z żoną w rejon granicy polsko-rosyjskiej i wszedł na pas orny. Potem odjechali. Zdarzenie zarejestrowały kamery. Mężczyzna tłumaczył potem funkcjonariuszom SG, że przyjechał zobaczyć granicę z bliska i dlatego doszedł do biało-czerwonego słupa. Jak przyznał, nie miał świadomości, że wejście na pas orny to wykroczenie.

reklama

Z kolei 43-letni mieszkaniec gminy Sępopol, wybrał się motorowerem na grzyby. Jechał do lasu pasem drogi granicznej i trafił na patrol Straży Granicznej.

Ppłk SG Wiesław Dyśko - komendant placówki obchodził czterdziesty jubileusz w ochronie polskich granic

Straż Graniczna apeluje

Straż Graniczna apeluje do osób wybierających się na wycieczki czy grzybobrania o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

reklama

Obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa. Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy „przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami”.

Pojechali samochodem do lasu na "randkę". Okazało się, że wjechali na pas graniczny

Źródło: PAP; fot. W-MOSG

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama