2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Tak się zmieni Hala Urania! Zobacz zwycięski projekt

OlsztynTak się zmieni Hala Urania! Zobacz zwycięski projekt

Wiemy, jak ma wyglądać największa olsztyńska, sportowa hala po przebudowie. Co ważne – konkurs na koncepcję wygrała pracownia z naszego miasta.

reklama

Tak się zmieni Hala Urania! Zobacz zwycięski projekt hala Urania Olsztyn, Wiadomości

Piętnaście zespołów architektów nadesłało swoje prace na konkurs ogłoszony w grudniu poprzedniego roku. W czwartkowe (24 marca) południe dowiedzieliśmy się, kto dostanie szansę zaprojektować obiekt.

reklama

To, że Urania wymaga gruntownych zmian, nie jest tajemnicą. Najpierw rozpisanie, a teraz rozstrzygnięcie konkursu jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku przebudowy hali.

– Hala nadal wypełnia swoje funkcje, ale przestała spełniać oczekiwania korzystających z niej – przyznaje prezydent Piotr Grzymowicz. – Dokumentacja dotycząca przebudowy obiektu powinna być gotowa do listopada. Później złożymy wniosek o dofinansowanie inwestycji z programu dotyczącego obniżenia tzw. niskiej emisji.

reklama

Zaplanowane zadanie doskonale wpisuje się w jego założenia, choćby obniżenia emisji dwutlenku węgla. Koszt prac szacowany jest na ok. 40 mln złotych. Wymienione mają zostać wszystkie sieci, poprawiona izolacja, przemodelowane wnętrze hali i powiększona liczba miejsc na trybunach. W skrócie – z Uranii zostanie obecny kształt. Poza tym mają powstać dodatkowe sale – m.in. podnoszenia ciężarów oraz pełnowymiarowa, rozgrzewkowa.

– Założeniem było zachowanie charakteru hali – wyjaśnia miejski architekt, Magdalena Rafalska. – Urania, planetarium i obserwatorium ze swoimi kopułami, to obiekty, które już na stałe wpisały się w krajobraz tej części Olsztyna i są kojarzone z naszym miastem.

Przy okazji zagospodarowania przestrzeni wokół hali, ma powstać Aleja Gwiazd Sportu. To miejsce, w którym honorowani byliby wybitni sportowcy związani z Olsztynem. Szansę przygotowania projektu dostanie pracownia ze stolicy regionu, Urban Architect.

– Przede wszystkim zaskoczenie i wielka radość – przyznaje Krystyna Wiktorko ze zwycięskiego zespołu. – To było 2,5 miesiąca ciężkiej pracy. Chcieliśmy utrzymać charakter Uranii, zachować istniejącą komunikację, no i wygospodarować dodatkowe przestrzenie. Tak, jak teraz projektuje się na całym świecie. W nowym obiekcie ma się zmieścić 3,3 tys. miejsc.

Prace zgłoszone do konkursu oceniał zespół złożony z architektów z Olsztyna i spoza naszego miasta oraz przedstawicieli ratusza.

– Praca została nagrodzona za bardzo dobrze rozwiązaną funkcję obiektu – tłumaczył werdykt przewodniczący Sądu Konkursowego, Zbigniew Maćków z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Dotyczy to zarówno rozwiązań architektonicznych, jak i urbanistycznych. Przyjęte rozwiązania są spójne, a realizacja obiektu może odbywać się etapowo.

To kolejny obiekt, który ma być realizowany na podstawie konkursu architektonicznego. Wcześniej w podobny sposób wybierane były propozycje związane z zagospodarowaniem brzegów jez. Ukiel oraz – ostatnio – nowego stadionu.

– Sędziuję w podobnych konkursach nawet kilkanaście razy w roku, ale nie przypominam sobie tak profesjonalnie przygotowanego – przyznaje przewodniczący Maćków. – Poza tym nie często zdarza się, że władza nie tylko rozumie, że przestrzeń publiczną jest własnością nas wszystkich i nie wymyślono jeszcze lepszej metody na jej zorganizowanie, niż konkursy architektoniczne. Cieszę się, że mają państwo tego świadomość i wprowadzają w czyn. Zyskaliście kolejnego fana i człowieka, który się w tym mieście zakochał. Tramwaj, świetnie zorganizowane ciągi piesze, rowerowe, zapierające dech w piersiach zagospodarowanie jeziora Ukiel.

Urania powstawała w latach 1973-78. Jej projektantem jest nieżyjący już architekt Wiesław Zenon Piątkowski.

– Rzuciło mi się w oczy usytuowanie boiska – przyznaje córka autora hali, prof. Barbara Wróblewska. – Jest zlokalizowane centralnie, a nie jak teraz asymetrycznie. To na pewno szansa na wygospodarowanie dodatkowych miejsc na trybunach. Teraz czekam na realizację. Wówczas w pełni będzie można ocenić ten projekt.

Jednym z bardziej oryginalnych wydarzeń, jakie odbyły się w Uranii był mecz tenisowego Pucharu Davisa Polska-Finlandia w 1979 roku. Zagrał w im Wojciech Fibak. Poza tym w hali organizowano seanse filmowe. Od lat grają w niej m.in. siatkarze i szczypiorniści.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ewelina
24 marca 2016 22:35

… czas najwyższy na zmianę! !!

Nicole
24 marca 2016 21:12

Beata Pa

Polecane
Ogłoszenia