9 C
Olsztyn
sobota, 4 maja, 2024
reklama

Jak polepszyć izolację termiczną zewnętrznych ścian

Materiał partneraJak polepszyć izolację termiczną zewnętrznych ścian

Zewnętrzne ściany, będąc kluczowym elementem konstrukcji domu, mają za zadanie chronić wnętrze przed przenikaniem zimnego powietrza z zewnątrz. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie ciepła w domu, poprawę parametrów energetycznych i uzyskanie świadectwa energetycznego, co przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu, jest docieplenie zewnętrznych ścian.

reklama

DLACZEGO WARTO DOCIEPLAĆ

Na początek zdefiniujmy pojęcie “docieplenia”. To zdolność ścian do zatrzymywania ciepła wewnątrz pomieszczenia, chroniąc je przed niskimi temperaturami otoczenia. To także kompleks działań mających na celu zmniejszenie strat ciepła w budynku, poprawę jego efektywności energetycznej oraz zwiększenie izolacyjności termicznej. Innymi słowy, im wyższa temperatura powietrza wewnątrz budynku, tym mniejsze zużycie energii na jego ogrzewanie. Funkcje, które spełnia izolacja termiczna:

  • zatrzymuje ciepło w domu;
  • eliminuje przeciągi;
  • pozwala ścianom “oddychać”;
  • pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania w okresie zimowym;
  • zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu;
  • zapobiega kondensacji i pleśni;
  • wydłuża żywotność materiałów budowlanych i konstrukcji.

Od jakości przeprowadzonych prac zależy nie tylko ostateczny okres użytkowania budynku, ale także jego zdolność do przeciwstawienia się zmianom temperatur, działaniu wilgoci, obciążeniom mechanicznym oraz trwałość całej konstrukcji. Błędy popełnione na tym etapie mogą znacząco obniżyć komfort mieszkania w domu.

reklama

JAK SAMODZIELNIE DOCIEPLIĆ ŚCIANĘ DOMU NA ZEWNĄTRZ

Przed rozpoczęciem prac przygotuj powierzchnię ścian. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zabezpieczyć powierzchnię środkami przeciwgrzybicznymi, a w razie potrzeby – dokonać naprawy usterek. Następnie na ścianę nakłada się klej lub gotową bazę adhezyjną izolatora termicznego zgodnie z technologią producenta.

Równie ważne jest właściwe obliczenie grubości i ilości materiału. Błąd w obliczeniach może prowadzić do niewystarczającego docieplenia lub przeciwnie – do nadmiernego zużycia materiału, co nie jest ekonomiczne. Optymalna grubość warstwy termoizolacyjnej zależy od położenia geograficznego, klimatu i cech konstrukcyjnych budynku.

Po zakończeniu prac związanych z ociepleniem ścian przeprowadza się kontrolne sprawdzenie. Sprawdza się dokładność nakładania kleju i materiału izolacyjnego, brak uszkodzeń i zwisów. Wykryte wady należy usunąć.

reklama

Prawidłowo przeprowadzone docieplenie ścian to gwarancja komfortowej temperatury w pomieszczeniu, jakościowej ochrony przed zimnem, przed uszkodzeniami i przedwczesnym zużyciem materiałów, a także znaczącej przewagi ekonomicznej.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia