fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

– Był czas na rozmowy, a teraz jest czas na walkę – z Michałem Kajdą rozmawiamy o Ukrainie

Olsztyn- Był czas na rozmowy, a teraz jest czas na walkę -...

O sytuacji na Ukrainie rozmawiamy z Michałem Kajdą przewodniczącym miejskiego koła Związku Ukraińców w Polsce.

reklama

Michał Kajda
Czy macie kontakt z Majdanem?
– Mamy kontakt ze znajomymi, rodzinami. Dzisiaj do Kijowa jedzie moja zastępczyni. To, co widzimy w mediach, to niestety smutna rzeczywistość w Kijowie. Mam nadzieję, że nie będzie większego rozlewu krwi. Na szczęście wojsko zachowuje pozycję neutralną. Liczymy na to, że jednak nie wkroczy.
-Czy Ukrainie grozi wojna domowa? Wygląda na to, że żadna ze stron nie chce odpuścić.
– Nie nazwałbym tego wojną domową, jest to wojna z rządem. Ukraińcy chcą obalić władzę. Ustawy wprowadzone 16 stycznia przypominają stare komunistyczne metody. Na przykład poruszanie się kolumną pięciu aut jest już nielegalne. Grozi za to konfiskata samochodu na dwa lata i utrata prawa jazdy. Represje mają zniechęcić młodych ludzi do udziału w protestach, jednak ten pokaz siły władzy działa zupełnie odwrotnie. W pomarańczowej rewolucji brali udział ludzie starsi. Teraz na ulice wyszli młodzi, którzy byli na zachodzie. Wiedzą jak tam jest. Tu nie toczy się walka o wejście do UE. Walka toczy się o podstawowe prawa człowieka. O godność, szacunek i normalne życie. Sytuacja jest naprawdę ciężka. Opozycja, obywatele pragną tylko odwołania władzy i nowych wyborów. Był czas na rozmowy, a teraz jest czas na walkę. Kiedy 1 grudnia rozgoniono Majdan, prezydent wyjechał do Chin. Kiedy zginęło sześć osób, premier wyjechał do Davos. Pokazuje to, że władza ma obywateli „gdzieś”. Jest to skandaliczne zachowanie. Właśnie dlatego naród nie chce rozmawiać już z władzą.
Jak możemy pomóc protestującym na Majadanie?
– Pomóc można nawet poprzez rozmowy na portalach społecznościowych. Organizujemy zbiórkę w domu parafialnym cerkwi przy ul. Lubelskiej 12, która potrwa do 3 lutego. W Kijowie potrzebne są leki, koce, rękawiczki, buty, maski, kaski. Niestety wygląda to jak przygotowania do wojny domowej.
Kontakt : oupolsztyn@gmail.com , 791-660-933 – Michał Kajda

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji