13 C
Olsztyn
czwartek, 28 marca, 2024
reklama

Jak wygląda rynek pracy w Olsztynie?

Materiał zewnętrznyJak wygląda rynek pracy w Olsztynie?

Panująca pandemia koronawirusa w dużym stopniu zmieniła rynek pracy w całej Polsce. Na szczęście, nie odbiła się jednak na stopie bezrobocia mimo iż wskazywały na to pierwotne przewidywania ekspertów. Jak obecnie wygląda rynek pracy w Olsztynie? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

reklama

Specyfika rynku pracy w Olsztynie 

Olsztyn to jedno z największych miast w Polsce i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Sporo osób zastanawia się jednak nad tym, czy jest to dobre miejsce na znalezienie atrakcyjnej pracy? Niestety, jeżeli porównamy olsztyński rynek pracy z pozostałymi, to nie wypadnie on na tym tle zbyt atrakcyjnie. Praca w Olsztynie – jak ją znaleźć?  Oczywiście, znalezienie pracy nie będzie bardzo trudne, jednak zazwyczaj oferty są mniej atrakcyjne niż w stolicy, Krakowie czy Gdańsku. 

Statystyki dotyczące olsztyńskiego rynku pracy za maj 2021 

Niedawno Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował dane dotyczące sytuacji rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim w maju 2021 roku. Urzędnicy wskazali, że w maju 2021 w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego zaobserwowano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób bezrobotnych a także stopa bezrobocia rejestrowanego. Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 wyniosło 136,8 tys. osób, czyli o 2,7% mniej niż w maju 2020 roku – spadek o 5%.

reklama

Powiaty z najwyższym bezrobociem 

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 2021 roku 9,7% i była niższa o 0,4 punktu procentowego niż przed miesiącem a także o 0,8 punktu procentowego niższa niż rok temu. Jednocześnie stopa bezrobocia w województwie była najwyższa całej Polsce. 

Powiaty, w których bezrobocie jest najwyższe, to:

Z kolei najniższy poziom bezrobocia został odnotowany w stolicy województwa, czyli w Olsztynie. Wyniósł on 3,4% wobec 3,6% notowanego w maju 2020 roku. 

reklama

Jak pandemia wpłynęła na olsztyński rynek pracy? 

W maju 2021 roku w województwie warmińsko-mazurskim zaledwie 1,9% podmiotów gospodarczych składających meldunek DG13 wskazało, że pandemia COVID-19 jest czynnikiem wywołującym poważne zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej. W porównaniu z kwietniem 2020 wskaźnik ten znacząco zmalał, gdyż wówczas wynosił on 11,6%. 

W skali całego kraju liczba podmiotów, które doświadczały negatywnych skutków pandemii była niższa, gdyż wyniosła 1,2% wobec 9,6% notowanego w kwietniu 2020 roku. Najwięcej przedsiębiorstw wskazywało na negatywne skutki pandemii w województwie zachodniopomorskim (2,3%), zaś najmniej  w województwie lubuskim (0,4%). 

Gdzie szukać pracy w Olsztynie?

Znalezienie pracy w Olsztynie jest całkiem możliwe. Oferty dla pracowników biurowych w Olsztynie można znaleźć na portalu Aplikuj.pl. Jest to portal zbierający ogłoszenia od pracodawców z całego województwa. Każdego dnia publikowane są tam setki nowych ogłoszeń, dlatego każdy bez trudu znajdzie ogłoszenie odpowiadające jego potrzebom. Na wskazanym portalu można także zapoznać się ze specjalistycznymi artykułami zawierającymi porady dotyczące specyfiki rynku pracy zarówno dla pracodawców jak i pracowników. 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia