fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Ogólnopolski protest ratowników medycznych. Sto osób pojawiło się pod Urzędem Wojewódzkim

reklama

W kilku miastach w Polsce w środę odbywa się protest ratowników medycznych, którzy domagają się wzrostu wynagrodzeń oraz nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ratownicy protestowali również pod Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych zaplanował na 30 czerwca manifestacje w kilku miastach wojewódzkich m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Olsztynie.

Ratownicy walczą o sprawiedliwość

Ratownicy domagają się nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz wzrostu wynagrodzeń.

reklama

Chodzi o tzw. współczynnik pracy, według którego ustalane ma być najniższe wynagrodzenie. Ratownicy obawiają się spadku zarobków po utracie dodatku „ratowniczego”, który na razie ma być wypłacany do końca czerwca.

Po proteście o godz. 14.00 przewidziane było spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Jeśli rozmowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas ratownicy medyczni zapowiadają rozpoczęcie przygotowania do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Będzie to związane z ich nieobecnością w miejscach pracy.

„To nie koniec rozmów”

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że prowadzony jest nieustannie dialog z różnymi przedstawicielami grup medycznych. „Jeżeli chodzi o negocjacje płacowe to na razie przyjęliśmy rozwiązanie, które dotyczy tego, co stanie się w lipcu, czyli ta nowelizacja ustawy, to było zagwarantowanie przesunięcia w czasie na lipiec tego, co miało się zadziać dopiero od 2022 roku, czyli to jest pół roku wcześniej otrzymana podwyżka minimalnego wynagrodzenia. My szacujemy, że ten koszt półroczny to jest blisko 4 miliardy, a druga rzecz, o której warto powiedzieć: to nie jest koniec tych rozmów. Te rozmowy są kontynuowane” – mówił minister.

17 czerwca prezydent podpisał Ustawę z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa zakłada m.in. podwyższenie współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, co spowoduje podniesienie kwot minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników, wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne.

Przebieg protestu w Olsztynie

W Olsztynie protest odbył się pod Urzędem Wojewódzkim. Pojawiło się tam około 100 ratowników medycznych, którzy przynieśli ze sobą transparenty. A na nich wyczytać można było takie hasła, jak: „Czas pandemii bohaterzy, po pandemii już frajerzy” i „Karetka bez ratownika to tylko samochód”.

🚨🚑🏥OLSZTYN 💪🚨Komitet Protestacyjny Ratowników MedycznychOgólnopolski Protest Ratowników Medycznych. Przesłał Adam, dzięki !

Posted by Ratownictwo Medyczne – łączy nas wspólna pasja. on Wednesday, June 30, 2021

Źródło: PAP

reklama
reklama

Polecane

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama