Myślicie już o Wielkanocy, poszukujecie stroików na stół lub innych ozdób do domu, które pomogą poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Przyjdźcie w czwartek 17. 03 o godz. 8. 15 na kiermasz do Zespołu Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego 1. Za nieduże pieniądze kupicie ręko – arcydzieła wykonane przez niepełnosprawnych uczniów.
Drewniane zające, puchate kurczaki, kotki – maskotki,.urocze barwne kwietniki na okno. Rustykalne, ręcznie malowane zegary ścienne, stylizowane na retro organizery na biurko, stylowe kartki świąteczne. To tylko drobny przegląd portfolio trzech pracowni Parku Pracy ZPE: artystycznej, artystyczno – technicznej i biurowej, które w tym roku łączą siły i wspólnie wystawiają swoje ręko – arcydzieła na wielki kiermasz wielkanocny. Czasem aż trudno uwierzyć, że tak piękne gadżety wyszły spod rąk niepełnosprawnej młodzieży… – Nasi uczniowie chcą i potrafią, trzeba im tylko stworzyć dobre warunki, właściwie zorganizować pracę – mówi Anna Wangin, kierownik pracowni artystycznej Parku Pracy. – Każdy przedmiot z naszej pracowni to tak naprawdę dzieło wielu rąk.
Kiermasz rozpoczyna się o godz. 8.15 na holu obok pracowni artystycznej, czyli na 1 piętrze budynku C przy ul. Turowskiego 1. Każdy, kto przyjdzie, będzie mógł za niewielkie pieniądze kupić oryginalną rzecz i dodatkowo wspomóc niepełnosprawne dzieci i młodzież z Warmii i Mazur. – Całkowity dochód jak zawsze zasili konto Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca stowarzyszenia. – Zachęcam do udziału w kiermaszu, który dodatkowo pozwoli poznać talenty i sprawczość ludzi z niepełnosprawnościami.
Park Pracy w ZPE to zorganizowane na kształt małej firmy miejsce, gdzie nauczyciele przyjmują funkcje kierowników działów, a uczniowie pracowników. Tutaj młodzież jak w prawdziwym zakładzie pracy przechodzi rozmowę kwalifikacyjną, podpisuje kontrakt, codziennie utrwala zakres obowiązków. Efekty działania Parku Pracy są na tyle wyjątkowe, że miejsce zyskało status Innowacji Pedagogiczno – Administracyjnej. Realizowany tutaj program ma szansę stać się programem ogólnopolskim. A co najważniejsze, niepełnosprawni uczą się praktycznych umiejętności, pokonują własne ograniczenia i mają szansę osiągnąć maksymalną samodzielność życiową.