7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Dziki autokomis pod Iławą. Gigantyczne kary. Celnicy przejęli setkę aut

IławaDziki autokomis pod Iławą. Gigantyczne kary. Celnicy przejęli setkę aut

Ponad setkę samochodów sprowadzonych do Polski bez wymaganego zgłoszenia w urzędzie celnym, a także wraków, znaleźli celnicy na posesji położonej w pobliżu Iławy.

reklama

Funkcjonariusze Służby Celnej nielegalny autokomis odwiedzili pod koniec ubiegłego tygodnia. Towarzyszyli im pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (delegatura w Elblągu). Na potężnym placu wokół domu funkcjonariusze naliczyli ponad 160 aut z polskimi tablicami rejestracyjnymi, obcymi tablicami bądź bez tablic. Część z nich zamieniła się już we wraki, bo pozbawiono je wielu części, w tym elementów konstrukcyjnych z wybitymi numerami identyfikacyjnymi VIN. Takich odpadów znaleziono w sumie 27. Tą sprawa zajęli się pracownicy Inspektoratu Ochrony Środowiska, celnicy natomiast zbadali czy pozostałe samochody miały opłacone ubezpieczenie i czy – w przypadku aut przywiezionych z zagranicy – wniesiono należny podatek akcyzowy.

Po sprawdzeniu wszystkich pojazdów w systemach elektronicznych funkcjonariusze celni stwierdzili, że za 111 samochodów nie zapłacono akcyzy a w przypadku 31 nie opłacono ubezpieczenia OC (4 z nich to samochody ciężarowe). Właściciele prowadzonego niezgodnie z prawem komisu będą więc musieli liczyć się ze sporymi wydatkami. Obecnie kara za brak ubezpieczenia w przypadku samochodu osobowego to 3360 zł i 5000 zł za samochód ciężarowy. Ponadto w Urzędzie Celnym w Elblągu wszczęto postępowanie mające na celu ustalenie należności akcyzowych oraz kar za ich nie opłacenie w terminie. Do tego pracownicy Inspektoratu Ochrony Środowiska, po rozpoznaniu sprawy, na właścicieli znajdujących się na posesji wraków nałożyli karę w wysokości 100 tys. złotych.

reklama

rak

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia