Dziś (30.10) na olsztyńskim Tracku dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.
Budowa ZUOK-u realizowana jest jako część projektu „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”, który ma poprawić stan środowiska poprzez zmniejszenie ilości składowanych odpadów. Docelowo ma on obsługiwać aż 37 gmin województwa warmińsko-mazurskiego.
Jak mówił obecny na uroczystości Adam Sierzputowski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie: – Jeszcze do niedawna ten teren znany był przede wszystkim miejscowej faunie, a dziś możemy dokonać wmurowania aktu erekcyjnego z pewnością, że ten obiekt nie tylko powstanie, ale będzie również służył nam przez długie lata. Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować, bo to jest chyba ewenement w Polsce, że 37 indywidualistów potrafiło się dogadać i doprowadzić do tego, że dziś się tu wszyscy spotykamy.
ZUOK zastąpi planowaną w Olsztynie spalarnię odpadów, której realizacja nie doszła jednak do skutku. – Uczestniczyliśmy w wielu rozmowach w ministerstwie i debatach. W końcu postanowiliśmy na tańsze, ale równie dobre rozwiązanie, które powstanie na miejscu planowanej spalarni – zaznaczał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Głównym wykonawcą projektu jest krakowskie Konsorcjum Control Process S.A., wspomagane przez Vauche S.A., które w ubiegłym roku podpisało umowę na wykonanie prac w Olsztynie. – Zważywszy na fakt, że pozwolenie na budowę uprawomocniło się dopiero dwa miesiące temu i patrząc na to, co udało się w tym czasie zrobić, z dużym optymizmem patrzę na przyszłoroczny termin końcowy – zapewniał Marian Wiatr, prezes zarządu i dyrektor generalny firmy z Krakowa.
Inwestycję umożliwiło m.in. wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego prezes Adam Krzyśków zapewniał na uroczystości nie tylko o ścisłej współpracy, ale również gwarantował systematyczne i dokładne kontrolowanie pieniędzy funduszu.
Akt erekcyjny pod budowę zakładu podpisali: Adam Krzyśków, Adam Sierzputowski, Marian Wiatr, Grzegorz Drozdowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawiciele 37 gmin, które obsłuży zakład na Tracku.
Budowa olsztyńskiego ZUOK-u ma kosztować ok. 160 mln zł, z czego z kasy unijnej zostanie zrefundowane 60 proc. wydatków. Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec 2015 r.