17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Policja przechwyciła bezzałogowy samolot, którym przestępcy szmuglowali papierosy przez granicę

GaleriePolicja przechwyciła bezzałogowy samolot, którym przestępcy szmuglowali papierosy przez granicę

 W maju rosyjscy policjanci przechwycili bezzałogowy samolot własnej produkcji, który wykorzystywany był do przemytu papierosów. Czy nasi pogranicznicy są gotowi na zalew przemytniczych dronów?

reklama

Policja przechwyciła bezzałogowy samolot, którym przestępcy szmuglowali papierosy przez granicę straż graniczna Galerie, Olsztyn, Wiadomości

Jak informuje policja Federacji Rosyjskiej – na granicy z Litwą przechwycono drona własnej produkcji, który wykorzystywany był do przemytu papierosów. Bezzałogowy samolot zrzucał paczki z kontrabandą. Możliwe jest, że pojazd był wykorzystywany przez rosyjsko-litewski gang do innych działań przestępczych. Zapytaliśmy rzecznika Izby Celnej w Olsztynie o to, czy w Polsce również zdarzały się przypadki przemyty przy wykorzystaniu nowych technologii.

reklama

– Na Warmii i Mazurach nie miało miejsce tego typu zdarzenie. Nasza granica z Obwodem Kaliningradzkim jest dokładniej chroniona, niż litewska. Zdarza się, że Polacy jadą z Rosji na Litwę z nieoclonymi towarami i wjeżdżają wtedy do Polski – mówi Ryszard Chudy.

Przemytnicy i przestępcy zawsze wykorzystywali najnowsze rozwiązania, żeby przechytrzyć służby mundurowe. Pojawia się pytanie jak przygotowani są do zwalczania potencjalnego przemytu przy użyciu dornów polscy pogranicznicy.

– Straż graniczna zajmuje się ochroną granicy lądowej i morskiej. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy bezradni wobec mniej tradycyjnych form przemytu (w tym lotniczego). Mamy swoje samoloty i rozwiązania technologiczne, dzięki którym możemy skutecznie bronić granicy. Zatrzymaliśmy niedawno przemytników przekraczających granicę z Ukrainą na motolotniach Oczywiście jesteśmy na tyle bezpieczni – na ile przemytnicy nie zdają sobie sprawy ze sprzętu przez nas posiadanego – mówi rzeczniczka straży granicznej Agnieszka Golias.

reklama

Mamy nadzieję, że nie zaleją nas niedługo drony własnej roboty, którymi przemytnicy będą przerzucać kontrabandę. Należy pamiętać, że nie chodzi tu tylko o papierosy i narkotyki, a również broń i niebezpieczne materiały.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane