Aż 66 procent Polaków uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71 procent bałoby się spotkania z nimi w lesie – informuje WWF Polska na podstawie wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji przez Instytut Millward Brown. Jednocześnie 66 procent respondentów jest zdania, że zwierzęta te powinny być chronione. Negatywny wizerunek wilka w świadomości Polaków i ujawnione ostatnio przypadki odstrzału tego chronionego gatunku wpłynęły na to, że 9. edycję Godziny dla Ziemi WWF dedykuje właśnie tym zwierzętom.
Pod takim hasłem, z okazji 9. edycji Godziny dla Ziemi, odbędzie się cykl 9 wydarzeń w największych miastach Polski, w tym 5 marca o godz. 12.00 w Olsztynie na Rynku, pod starym Ratuszem. Spotkanie skierowane do wszystkich, którym los wilka nie jest obojętny. Razem z olsztynianami zawyje znany tancerz i choreograf – Piotr Gliński oraz zespół kabaretowy Czerwony Tulipan z Olsztyna, reprezentowany przez Ewę Cichocką i Stefana Brzozowskiego. WWF zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu, również właścicieli szczekających pupili, aby przyszli na Rynek i włączyli się w akcję.
WWF na całym świecie, poza ogólną edukacją środowiskową, w ramach kampanii angażuje ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnie wymagających naszego wsparcia, problemów środowiskowych. W Polsce celem tegorocznej kampanii jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości na temat konieczności ochrony wilka.
Poparcie dla ochrony tego gatunku w Polsce można wyrazić poprzez podpisanie apelu na stronie godziandlaziemi.pl lub wsparcie inicjatywy „Dołącz do watahy i zawyj dla wilka”.
Zastanawia mnie, dlaczego ostatnio WWF tak bardzo wziął się za “ochronę” wilków w Polsce, skoro gatunek ten jest od 2004 roku objęty ścisłą ochroną…?
Populacja wilka rośnie i ma się świetnie, a pomimo to z lodówki wyskakują akcje typu: “Godzina dla wilka”, “Biegam dla wilka” itp. Czekam na imprezy pt.: “Pływam dla dzika” i “Jeżdżę na rowerze dla jelenia”