fbpx
12 C
Olsztyn
piątek, 24 września, 2021
reklama

Kierowco, uważaj na rowerzystę z prawej! Nowy znak na ulicach Olsztyna

reklama

Nasze miasto zaproponowało takie rozwiązanie jako jedno z pierwszych w Polsce.

Wskaźnik przypomina kierowcom skręcającym w prawo z ul. Płoskiego w ul. Wilczyńskiego o ważnym przepisie. To regulacja obowiązująca od maja 2011.

Kierujący pojazdem skręcający w drogę poprzeczną jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost – przypomina olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak. – W Olsztynie istnieje szereg takich skrzyżowań, ale na kilku z nich obserwujemy częste sytuacje konfliktowe wynikające zazwyczaj z niewłaściwych zachowań kierowców. Stąd pomysł wykorzystania tablicy informacyjnej, którą pięć lat temu popularyzowali członkowie sieci „Miasta dla rowerów” właśnie po to, aby w momencie wejścia w życie nowego przepisu uświadamiać kierowców o jego znaczeniu.

reklama

Niebawem następne tablice trafią na kolejne newralgiczne skrzyżowania. Oficer Rowerowy zapowiada, że ta wyjątkowa forma nie będzie nadużywana, aby rzeczywiście będzie zwracała uwagę kierowców i nie spowszednieje zbyt szybko.

Takie działania, które sprzyjają rowerzystom i pieszym, wpisują się w naszą „Strategię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014-2020” i są cennym wkładem w tworzenie bezpiecznego systemu komunikacyjnego – mówi Miejski Inspektor BRD, Paweł Micek.

Następne lokalizacje tablic będą konsultowane na posiedzeniach Komisji BRD.

reklama
reklama

Polecane

24 KOMENTARZY

24 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama