8 C
Olsztyn
sobota, 27 kwietnia, 2024
reklama

Profesor z wyróżnieniem za encyklopedię pszczelarstwa

OlsztynProfesor z wyróżnieniem za encyklopedię pszczelarstwa

Prof. Jerzy Wilde z katedry pszczelnictwa Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otrzymał nagrodę ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wyróżnienie zostało przyznane za prace nad wydaniem Encyklopedii Pszczelarstwa, która ukazała się pod redakcją naukową profesora.

reklama

– Ta encyklopedia to kompendium wiedzy najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu pszczelarstwa. Pracował nad nią zespół 24 naukowców a z tego grona aż 21 osób to profesorowie. Można powiedzieć, że to książka profesorska. W Polsce to jedyna tego typu pozycja od 25 lat, kiedy ukazało się pierwsze wydanie – mówi prof. Jerzy Wilde.

Profesor opracował hasła z czterech działów, m.in. dotyczących gospodarki pasiecznej i przepisów prawnych na temat pasiek. Jednym z członków zespołu redagującego jest dr Janusz Cichoń, absolwent ART w Olsztynie, obecnie w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

reklama

Prace nad encyklopedią rozpoczęły się w 2011 r. Książka ma ryciny i wkładki z kolorowymi zdjęciami. Obejmuje wiadomości z zakresu biologii, anatomii, genetyki i hodowli pszczół, historii i ekonomiki pszczelarstwa, botaniki pszczelarskiej, gospodarki i sprzętu pasiecznego, chorób i szkodników pszczół oraz sposobów ich zwalczania, a także na temat owadów zaliczanych do grup systematycznych pokrewnych pszczołom.

– Będzie służyć przede wszystkim pszczelarzom. Zawiera wyniki najnowszych badań – dodaje prof. Wilde. – Kiedy trwały prace nad pierwszym wydaniem encyklopedii, 25 lat temu, byłem wtedy magistrem i opracowałem kilka haseł. W zespole naukowym było zaledwie 3 profesorów i 6 docentów. Nad tym wydaniem encyklopedii pracowało już 21 profesorów. To świadczy o wielkim rozwoju wiedzy na temat pszczelnictwa w Polsce – podkreślał profesor.

Prof. Wilde ma na swoim koncie nie tylko sukces związany z wydaniem Encyklopedii Pszczelarstwa. W tym roku został zaproszony do ścisłego kierownictwa w projekcie Super-B – jednej z akcji projektu COST finansowanego z funduszy UE. Projekt Super-B dotyczy zagadnień związanych ze zrównoważonym zapylaniem w Europie przez pszczoły, zarówno dziko żyjące, jak i te użytkowane przez pszczelarzy. Ma udowodnić ich ważną rolę jako zapylaczy. Akcja potrwa do 2018 r.

reklama

– Pieniądze unijne przyznane na akcję będą kierowane do naukowców z przeznaczeniem na spotkania i warsztaty, mówiąc najprościej na kontakty między naukowcami. Nasza rola będzie polegała na decydowaniu, na co przyznać pieniądze oraz na koordynowaniu naukowych projektów w kraju – tłumaczy prof. Wilde.

W akcji Super-B uczestniczy 30 krajów UE. Poprzednia akcja projektu COST – COLOSS dotyczyła ochrony rodzin pszczelich przed masowym upadkiem. Z akcji tej Katedra Pszczelnictwa UWM uzyskała grant w wysokości ponad 1 mln zł.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia