W miniony piątek, 7 marca 2025 roku, w Ostródzie odbyła się 27. Gala Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur. Wydarzenie to, organizowane corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, ma na celu uhonorowanie kobiet, które wyróżniają się w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego czy naukowego.
Działalność naukowa na rzecz środowiska
Tegoroczna gala zgromadziła wiele wybitnych postaci, a główny tytuł przypadł prof. dr hab. inż. Agnieszce Cydzik-Kwiatkowskiej, specjalistce w dziedzinie biotechnologii środowiskowej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Prof. Cydzik-Kwiatkowska kieruje Katedrą Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Wydziale Geoinżynierii UWM. Jej badania skupiają się na usuwaniu mikrozanieczyszczeń, takich jak mikroplastik, ze środowiska. W rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” podkreśliła, że wraz ze swoim zespołem od wielu lat realizuje badania nad usuwaniem mikrozanieczyszczeń, a teraz nabierają one wyjątkowego znaczenia, ponieważ świadomość społeczna jest coraz większa. Mikroplastik i generalnie mikrozanieczyszczenia są dużym zagrożeniem dla zdrowia nas wszystkich i środowiska naturalnego.
Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur 2025
W tegorocznej edycji plebiscytu o tytuł Kobiety Sukcesu rywalizowało 38 kandydatek, reprezentujących różne dziedziny, od nauki po kulturę i biznes. Kapituła konkursu doceniła dorobek naukowy prof. Cydzik-Kwiatkowskiej oraz jej innowacyjne podejście do badań nad ochroną środowiska. Oprócz niej, w Złotej Dziesiątce znalazły się m.in.:
Joanna Szaban – menedżerka w branży IT, testerka oprogramowania, autorka projektu Fake Detector – platformy AI do identyfikacji treści online.
Elżbieta Zabłocka – starosta Powiatu Bartoszyckiego, działaczka samorządowa.
Barbara Marta Morawska – prezeska Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, współorganizatorka Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
Monika Kazimierczyk – instruktorka teatralna, reżyserka i dramoterapeutka, twórczyni Teatru „Przebudzeni” z PSONI Koło w Ostródzie.
Marta Drózda-Kulkowska – dyrygentka chóru OSM I stopnia oraz nauczycielka teorii muzyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, dyrygentka i dyrektor artystyczny chóru „Cantata” z Elbląga.
Magdalena Socha – psycholog, dyrektorka międzynarodowego festiwalu o tematyce penitencjarnej w Olsztynie, rzeczniczka prasowa Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie, w stopniu majora.
Agnieszka Ewald – znana jako „Facetka od Stresu”, certyfikowana coach, trenerka biznesu i konsultantka kryzysowa, twórczyni pierwszej w Polsce platformy z relaksacjami dla pokolenia Z.
Anna Lewikowska – sołtyska sołectwa Waszulki, animatorka kultury lokalnej, szkoleniowiec z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości społecznej.
Beata Brokowska – dziennikarka, freelancerka, badaczka losów i twórczości warmińsko-mazurskiej rzeźbiarki Balbiny Świtycz-Widackiej.
Znaczenie plebiscytu dla regionu
Plebiscyt Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur, organizowany od 27 lat, ma na celu promowanie osiągnięć kobiet z regionu oraz inspirowanie innych do działania. Jak podkreśliła prof. Cydzik-Kwiatkowska, bardzo dobrze, że jest takie wydarzenie, które pozwala wyróżnić wiele pań. Każda z nich, zarówno w tej edycji, jak i we wcześniejszych, robi coś ciekawego i potrzebnego – czy to na rzecz lokalnej społeczności, czy na rzecz rozwoju kulturalnego, czy dla biznesu.
źródło: UWM, fot: UWM