4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Fragment meteorytu z Czelabińska trafił do Olsztyna [WIDEO]

WiadomościFragment meteorytu z Czelabińska trafił do Olsztyna
Meteoryt
7,51 g. waży kawałek meteorytu, który spadł pod Czelabińskiem

Niewielki, bo ważący ponad siedem gram, kawałek meteorytu, który spadł w tym roku w Czelabińsku w Rosji, trafił do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

reklama

Licząca ponad 100 eksponatów kolekcja meteorytów, znajdująca się w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, wzbogaciła się o chyba najbardziej medialny w ostatnich latach kawałek meteorytu.

 – To niewielki, ale znaczący odłamek meteorytu Chelyabinsk, którego spektakularny spadek miał miejsce 15 lutego 2013 roku  – mówi dr Leszek Błaszkiewicz, kierownik działu astronomicznego Planetarium. – Meteoroid przed wtargnięciem w ziemską atmosferę miał w przybliżeniu 17 metrów średnicy i masę ocenianą na 10 tysięcy ton. W atmosferze wywołał spektakularne zjawisko bolidu i na wysokości około 25 km eksplodował. Energię wybuchu oceniono na dziesięciokrotnie większą niż tę podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

Przypomnijmy, że energia, w postaci fali uderzeniowej, dotarła do miejscowości w obwodzie Czelabińskim, znajdującym się na Uralu, i spowodowała znaczne straty materialne. Ucierpiało około 1500 osób (głównie stłuczenia i skaleczenia rozbitymi szybami). „Sprawca” tego spektakularnego zdarzenia dotarł, jak obliczono, z pas asteroidów, krążących pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza i został zaliczony do klasy meteorytów kamiennych (chondryt zwyczajny).

Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji
reklama

Po eksplozji zebrano sporo odłamków, które stały się rarytasem wśród kolekcjonerów meteorytów – dodaje doktor Błaszkiewicz.  – Już niebawem nowy okaz zostanie wyeksponowany i będzie można oglądać go w wieży Obserwatorium.

Meteoryt kosztował 500 zł.

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji
Prowokacja w Pieniężnie. Obywatele Polski składali kwiaty z ambasadorem Rosji