To były główne tematy IV Sesji Rady Powiatu w Olsztynie, która odbyła się w miniony piątek (27.03). W obradach wzięło udział 23 z 25 radnych.
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olsztynie, w 2014 roku w powiecie olsztyńskim spadła przestępczość, m.in. liczba rozbojów i kradzieży – tak wynika z policyjnych statystyk. Obecnie priorytetowe zadania związane są z poprawą bezpieczeństwa na drodze i walką z przestępczością gospodarczą. – Zwiększyliśmy liczbę policjantów ruchu drogowego, którzy stanowią teraz 10 proc. wszystkich naszych funkcjonariuszy. Z kolei ze względu na wzrost oszustw w sieci oraz wykradanie danych osobowych, podejmujemy szereg inicjatyw jak np. tworzenie specjalnych komórek do walki z cyberprzestępczością – mówił Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Andrzej Góźdź.
W ubiegłym roku 3-procentowy spadek ilości zdarzeń, w porównaniu z rokiem wcześniejszym, odnotowali strażacy. Obecnie ich największym problemem są podpalenia traw. – Strażacy wyjeżdżają do działań średnio co trzy godziny. Czas dojazdu do miejsca zdarzenia, licząc od momentu zgłoszenia, wynosi 15 minut – mówił Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński. Szef strażaków przedstawił możliwości działania w powiecie oraz zasoby sprzętowe. – Szczycę się tym, że nasze jednostki są wyposażone m.in. w kamery termowizyjne, wykrywające źródło pożaru w pomieszczeniach zamkniętych.
Podczas sesji radni zapoznali się również z sytuacją na rynku pracy w powiecie oraz projektem rozwoju pieczy zastępczej na lata 2015-2017. Rada Powiatu zdecydowała o przekazaniu gminie Dywity pomocy finansowej w wysokości prawie miliona złotych na modernizację drogi na odcinku Różnowo-Dąbrówka Wielka. Inwestycja ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. Samorządy gminne mogą liczyć też na wsparcie imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu ponadlokalnym. Radni jednogłośnie zaakceptowali wykaz imprez, opracowany na podstawie propozycji poszczególnych gmin.
Podczas Sesji zostały przyjęte także propozycje zmian w planie finansowym powiatu na lata 2015-2018. Wzrost subwencji ogólnej o blisko 311 tys. pozwoli na wsparcie działań oświatowych, m.in. utworzenie nowych klas pierwszych w Powiatowej Szkole Muzycznej w Dywitach, dofinansowanie placówek realizujących projekty „Comenius” oraz przebudowę części kanalizacji sanitarnej w zespole pałacowo-parkowym w Smolajnach.
Według informacji olsztyńskiego Starostwa Powiatowego, w związku z przesunięciem terminu wpływu dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę hali sportowej w Biskupcu, inwestycja rozpocznie się w 2016 roku. To z kolei pozwoli na przeznaczenie kwoty 660 tys. zł. na realizację innych zadań, m.in. dofinansowanie zakupu samochodu na potrzeby jednostki ratowniczo-gaśniczej 3 KM PSP, wykonanie projektu modernizacji bloku operacyjnego, sterylizatornii oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Biskupcu, a także zakup maszyn do remontu dróg dla Powiatowej Służby Drogowej.