2 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 listopada, 2024
reklama

Artysta z Olsztyna zaprezentuje swoje prace w Wenecji

WiadomościArtysta z Olsztyna zaprezentuje swoje prace w Wenecji

W gronie 150 artystów z całego świata, uczestniczących w Międzynarodowych Targach Sztuki Wenecja 2021 jest prof. Antoni Grzybek z Instytutu Sztuk Pięknych UWM, grafik, fotograf i veejay.

Podczas Venice International Art Fair 2021 (Międzynarodowe Targi Sztuki Wenecja 2021), które trwają od 10 maja do 3 czerwca, swoje prace prezentuje 150 artystów z całego świata. W tym gronie jest także dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM, grafik, fotograf, veejay. Artysta jest wykładowcą w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM.

W Wenecji prof. Grzybek zaprezentuje grafiki z serii “288 cm2”. Na ten cykl składa się seria 42 prac na płytkach aluminiowych, wykonanych z wykorzystaniem obrabiarek CNC oraz autorskich, unikatowych narzędzi tworzonych na potrzeby projektu. Artysta pracował nad cyklem od 2017 r. Grafiki z tej serii były eksponowane w 17 krajach: od Chin po Austrię. Pierwsza została pokazana w Chinach, ostatnia w Hamburgu.

Kończę album zamykający I etap tego projektu. Nosi nazwę „288 cm2”. Dlaczego? Każda płytka ma dokładnie wymiar 17×17 cm i zaokrąglone rogi. Jak łatwo policzyć, 17×17 daje 289, zaokrąglone rogi odejmują centymetr i wychodzi 288 – wyjaśnia prof. Grzybek.

W Wenecji publiczność obejrzy 2 grafiki: “Wey Wey Soy Milk” oraz “Marta E-Knight and Me”.

Te dwie grafiki zakończyły pierwszy etap projektu. Pierwszą z nich – przedstawiających taką podróbkę, znak Chin, mleko sojowe w butelkach o wzorze skopiowanym z butelek po coca-coli, przykleiłem właśnie w Hamburgu. Natomiast druga grafika jest bardzo ważna dla naszego regionu – jest na niej nasz „bab pruski”, de facto rycerz. Był kiedyś konkurs malowania tych „bab pruskich”. Razem z moją partnerką Martą zaproponowaliśmy „baba pruskiego” w konwencji Terminatora. Na tej grafice jesteśmy więc sportretowani: Marta, elektroniczny rycerz i ja – opowiada Antoni Grzybek.

Artysta eksperymentuje z różnymi technikami artystycznymi i technologiami.

Sam wymyśliłem technikę, którą wykorzystuję w swoich pracach. Jako podkład używam aluminiowych blach do druku offsetowego, na które kładę farby. Projektuję prace w grafice wektorowej, które następnie przenoszę na język CNC, czyli maszyn sterowanych numerycznie – mówi prof. Antoni Grzybek.

Międzynarodowe Targi Sztuki w Wenecji prezentują prace zbiorowe i solowe projekty czołowych i debiutujących artystów międzynarodowych. Można na nich zobaczyć obrazy, rzeźby, sztukę fotograficzną, instalacje, sztukę wideo i występy na żywo. W tym roku prace pokazywane będą w dwóch głównych sekcjach: Liquid Rooms, która analizuje ukryte części naszej tożsamości oraz Future Landscapes, czyli Krajobrazy Przyszłości skupiającej się na pojęciu granic i struktur między ciałem, umysłem i duszą, tożsamością człowieka a miastem, przestrzenią i ziemią.

Prace prof. Grzybka zostaną pokazane w sekcji Future Landscapes w weneckim Palazzo Albrizzi-Capello.

Jeśli ktoś je kupi – to je sprzedam, bo to są targi. Jeśli nie, wrócą do Olsztyna – podsumowuje prof. Grzybek.

Źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane