ERKO wybuduje pod Olsztynem nowoczesną fabrykę i Centrum Badawczo – Rozwojowe, dzięki którym wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego. Koszt inwestycji w projekt „ERKO 4” szacowany jest na 37 mln zł. Inwestycja zakłada stworzenie liczącej 10 tys. m2 hali produkcyjno-magazynowej oraz 2 tys. m2 powierzchni biurowej.
W marcu 2021 r. rozpocznie się budowa ERKO 4 – zaawansowanej technologicznie fabryki na terenie Warmii i Mazur oraz innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Fabryka będzie również Centrum Wiedzy z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji – przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji oraz młodzież ze szkół średnich i wyższych będą mogli tu zobaczyć wdrożone i pracujące rozwiązania.
Projekt ERKO 4 odpowiada na potrzeby rynkowe związane z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych u naszych odbiorców. Nie tylko światowe koncerny przemysłowe i technologiczne, ale również firmy średnie i małe borykają się z brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej – mówi Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO. – W wyniku własnych prac rozwojowych opracowaliśmy nowatorską technologię produkcji systemu połączeń elektroenergetycznych wraz z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, której efektem będą 3 nowe grupy produktowe. Skupienie całego procesu – od projektu, przez produkcję, po nadzór – pozwoli nam zwinnie reagować na potrzeby klientów, zwłaszcza w zagadnieniach customizowanych – „szytych na miarę”.
Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej (ERKO ELECTRO), w ramach ERKO 4 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace (ERKO AERO) i branży urządzeń medycznych, jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (ERKO ROBOTICS). Inwestycja pozwoli też na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku – szczególnie eksportu oraz e-commerce.
Stawiamy na automatyzację procesów technologicznych. Fabryka zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza – ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń – wyjaśnia Piotr Pętlak.
Działalność fabryki ERKO ma również na celu poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne mające na celu wyeliminowane spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.
W ramach Centrum Badawczo-Rozwojowego ERKO chce zadbać o kompetencje zawodowe pracowników – a także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania ambitnych projektów. We współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami, wesprze kształcenie tak poszukiwanych na rynku przemysłowym technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC i specjalistów nowych technologii.
Fabryka w Jonkowie zostanie oddana do użytku już latem 2022 roku. Inwestycja warta łącznie 37 mln zł zostanie sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych – dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów udzielonych przez BGK i PKO BP SA.
Co pan zrobił panie Grzymowicz żeby ta fabryka została zbudowana w Olsztynie a nie w Jonkowie? Nic. A potem narzekanie, że miejska kasa pusta.