W ostatnich dniach pogoda zmieniła się diametralnie – po dość ciepłym i zielonym Bożym Narodzeniu chwycił tęgi mróz. Takie warunki atmosferyczne to ciężki czas między innymi dla tych osób, które nie mają dachu nad głową. Niestety, niemal każdego roku służby informują o przypadkach śmierci z wychłodzenia. O to, aby nie być obojętnym w tym szczególnym okresie i reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, apeluje Komenda Wojewódzka Policji z Olsztyna.
W grupie szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur są m.in. osoby bezdomne, nieporadne życiowo, samotne oraz znajdujące się pod wpływem alkoholu.
– Konieczne jest zatem podejmowanie niezbędnych interwencji w stosunku do tych osób. Odpowiednia aktywność służb publicznych przyczynia się do niwelowania zagrożeń utraty życia i zdrowia w tej grupie – podkreślają funkcjonariusze z KWP Olsztyn. – Corocznie w województwie warmińsko–mazurskim w okresie jesienno–zimowym odnotowuje się przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu. W latach 2013/2014 było ich 6, natomiast na przełomie 2014 i 2015 – 8.
Pomoc służb na Warmii i Mazurach
Także warmińsko–mazurscy policjanci w tym czasie prowadzą działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniom zdrowia i życia osób bezdomnych oraz samotnych. – Zjawiska bezdomności czy życiowej bezradności nie jesteśmy w stanie wyeliminować, ale przyczynić się możemy do znacznego zminimalizowania towarzyszących im zagrożeń – przypominają policjanci z regionu. Wspólne działania policji, straży miejskiej, ośrodków pomocy społecznej, przy współpracy ze społeczeństwem dają możliwość zapobiegania ludzkim tragediom.
Działania policji w zakresie przeciwdziałania bezdomności opierają się przede wszystkim na podejmowaniu przedsięwzięć prewencyjnych i profilaktycznych. Prowadzone przez funkcjonariuszy działania mają charakter pomocowy, a głównym ich celem jest dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych, udzielenie im niezbędnych informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.
Gdzie szukać pomocy?
Wzorem lat ubiegłych pod numerem telefonu 0 800 165 320 w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została już uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa.
Na stronie Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie umieszczone zostały zaktualizowane wykazy schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko–mazurskiego (TUTAJ).
Widzisz? Reaguj!
Gdy zauważymy np. leżącego na ławce bezdomnego, niezwłocznie poinformujmy policję lub straż miejską/gminną. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących pomocy.
Każdy sygnał zostanie natychmiast sprawdzony. Każdej osobie bezdomnej zostanie przekazana informacja o możliwości skorzystania z noclegowni oraz miejsc, gdzie można zjeść darmowy i ciepły posiłek.
jeba* bezdomnych, ważniejsze zwierzęta
Zamiast pójść do schroniska wolą chlać i umierać :/ Selekcja naturalna w praktyce.