fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 7 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Bezdomni zimą – twoja reakcja może uratować im życie

W ostatnich dniach pogoda zmieniła się diametralnie – po dość ciepłym i zielonym Bożym Narodzeniu chwycił tęgi mróz. Takie warunki atmosferyczne to ciężki czas między innymi dla tych osób, które nie mają dachu nad głową. Niestety, niemal każdego roku służby informują o przypadkach śmierci z wychłodzenia. O to, aby nie być obojętnym w tym szczególnym okresie i reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, apeluje Komenda Wojewódzka Policji z Olsztyna.

W grupie szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur są m.in. osoby bezdomne, nieporadne życiowo, samotne oraz znajdujące się pod wpływem alkoholu.

Konieczne jest zatem podejmowanie niezbędnych interwencji w stosunku do tych osób. Odpowiednia aktywność służb publicznych przyczynia się do niwelowania zagrożeń utraty życia i zdrowia w tej grupie – podkreślają funkcjonariusze z KWP Olsztyn. – Corocznie w województwie warmińsko–mazurskim w okresie jesienno–zimowym odnotowuje się przypadki śmierci osób z powodu wychłodzenia organizmu. W latach 2013/2014 było ich 6, natomiast na przełomie 2014 i 2015 – 8.

Pomoc służb na Warmii i Mazurach

Także warmińsko–mazurscy policjanci w tym czasie prowadzą działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniom zdrowia i życia osób bezdomnych oraz samotnych. – Zjawiska bezdomności czy życiowej bezradności nie jesteśmy w stanie wyeliminować, ale przyczynić się możemy do znacznego zminimalizowania towarzyszących im zagrożeń – przypominają policjanci z regionu. Wspólne działania policji, straży miejskiej, ośrodków pomocy społecznej, przy współpracy ze społeczeństwem dają możliwość zapobiegania ludzkim tragediom.

Działania policji w zakresie przeciwdziałania bezdomności opierają się przede wszystkim na podejmowaniu przedsięwzięć prewencyjnych i profilaktycznych. Prowadzone przez funkcjonariuszy działania mają charakter pomocowy, a głównym ich celem jest dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych, udzielenie im niezbędnych informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Gdzie szukać pomocy?

Wzorem lat ubiegłych pod numerem telefonu 0 800 165 320 w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została już uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa.

Na stronie Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie umieszczone zostały zaktualizowane wykazy schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko–mazurskiego (TUTAJ).

Widzisz? Reaguj!

Gdy zauważymy np. leżącego na ławce bezdomnego, niezwłocznie poinformujmy policję lub straż miejską/gminną. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących pomocy.

Każdy sygnał zostanie natychmiast sprawdzony. Każdej osobie bezdomnej zostanie przekazana informacja o możliwości skorzystania z noclegowni oraz miejsc, gdzie można zjeść darmowy i ciepły posiłek.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...

Miliardy na wsparcie przedsiębiorców i ochronę miejsc pracy

Już ok. 2,6 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego w ramach tarcz wspierających przedsiębiorców – antykryzysowej, finansowej i pomocowej. – Sama tarcza...