-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Budowa polikliniki na UWM rozpoczęta

WiadomościBudowa polikliniki na UWM rozpoczęta

Nowa inwestycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego to Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt.

Weterynaria to prawdziwa chluba olsztyńskiego uniwersytetu. Nic dziwnego, że uczelnia nie boi się inwestować w ten wydział:

Właściciele psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących wiedzą, że na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej działa Poliklinika Weterynaryjna pracująca przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ma trojakie zadanie: leczy zwierzęta, wprowadza studentów weterynarii w zawodowe arkana i dostarcza danych do badań naukowych. Rocznie mamy w niej 14-16 tys. przypadków. Są to jednak małe zwierzęta, głównie psy i koty. Zapewne mniej osób wie, że leczymy również zwierzęta gospodarskie, do których nasi lekarze muszą jeździć. Nierzadko nawet po 100 km, o każdej porze dnia i nocy. Takich wyjazdów mamy kilkaset rocznie, co przekłada się na wykonanie procedur diagnostycznych, profilaktycznych i terapeutycznych u kilkunastu tysięcy sztuk bydła i około 500 koni. Lekarz weterynarii na wizytę w gospodarstwie zabiera sprzęt diagnostyczny, w tym przenośny aparat USG, narzędzia chirurgiczne i arsenał leków. To wszystko musi być odpowiednio zapakowane, aby np. nie straciło sterylności a leki np. zbyt się nie ogrzały lub nie zmarzły. Zaś gdy samochód oczekuje na wyjazd całość musi być bezpiecznie przechowywana – wytłumaczył dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Bogdan Lewczuk.

To nie ostatnia inwestycja na jaką liczy Wydział Medycyny Weterynaryjnej. W planach jest koncepcja kliniki dla zwierząt towarzyszących, która miałaby powstać tuż obok Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt.

Rozpoczęła się budowa polikliniki na UWM
Autor zdjęcia: Urban Architect

Zamysł budynku Polikliniki jest bardzo interesujący. Ma on przypominać stację pogotowia ratunkowego. Jego szacowana powierzchnia to około 700m2. W budynku będzie parter oraz pierwsze piętro. Przewidziane są cztery stanowiska samochodowe, magazyny, pomieszczenia administracyjne, laboratorium i pomieszczenia socjalne. Ponadto stacja otrzyma trzy pojazdy, dwa busy z aparatami RTG oraz specjalistyczny bus transportowy dla zwierząt.

Nowa wyjazdowa poliklinika znacznie zwiększy możliwości realizacji badań naukowych w obszarze nauk klinicznych. Bowiem tylko poprzez wizyty w gospodarstwach możliwe jest zbieranie danych na temat skuteczności nowych metod profilaktycznych, efektywności diagnostyki, przebiegu chorób oraz analizy efektywności procedur leczniczych – dodał dziekan Lewczuk.

Koszt tej inwestycji to około 6 mln złotych. Na ten moment nie wiadomo ile potrwa budowa.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane