Dziś (8.02) jest ostatni dzień ferii dla uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego. Funkcjonariusze podsumowali swoją dwutygodniową akcję „Bezpieczne ferie”, w czasie której monitorowali drogi regionu. Jak się okazuje, przez ostatnie 2 tygodnie pracowali na miejscu 42 wypadków i prawie 500 kolizji. Niestety, w najpoważniejszych wypadkach zginęło 5 osób.
Ferie zimowe w naszym województwie trwały od 26 stycznia do 8 lutego. W radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych z miernikami prędkości, policjanci kontrolowali to, co działo się na drogach. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali na przekroczenia prędkości i wykonywanie niebezpiecznych manewrów. Sprawdzali również sposób przewożenia dzieci, egzekwowali obowiązek używania pasów bezpieczeństwa oraz kontrolowali stan techniczny autobusów.
Przez dwa tygodnie ferii policjanci pracowali na miejscu 42 wypadków drogowych, w wyniku których 5 osób zginęło, a 49 zostało rannych. Doszło do 2 wypadków, w których ucierpiało 4 dzieci.
Do jednego z nich doszło 26 stycznia o godz. 9 na drodze wojewódzkiej W 512 między miejscowościami Tolko-Spytajny, gdzie kierująca samochodem osobowym Audi 80 w celu uniknięcia zderzenia z jadącym z przeciwnej strony samochodem osobowym zjechała na prawą krawędź jezdni, straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia troje pasażerów, w tym dwoje dzieci w wieku 14 i 8 lat, trafiło do szpitala.
Tylko 3 dni później doszło do kolejnego zdarzenia. Na drodze gminnej Ostróda-Ornowo kierujący pojazdem marki volkswagen na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Złamania ręki doznała dorosła pasażerka oraz ogólnych potłuczeń jej dwoje dzieci. Wszystkie osoby zostały przewiezione do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Funkcjonariusze drogówki wyjeżdżali także do prawie 500 kolizji na drogach regionu, a także wyeliminowali z ruchu 73 nietrzeźwych kierowców. Ponadto w czasie ferii policjanci zwracali szczególną uwagę na niebezpieczne miejsca, w których odbywało się „zimowe szaleństwo”, m. in. przy akwenach wodnych czy okolicach dróg. Funkcjonariusze z całego województwa jeszcze przed feriami odwiedzali szkoły i przedszkola. Podczas tych spotkań omawiano kwestie bezpiecznego wypoczynku dzieci. Policjanci uświadamiali najmłodszych, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas zabawy na śniegu, przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz numerach alarmowych.