4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Implanty zębowe całej szczęki metodą All on 4

Materiał partneraImplanty zębowe całej szczęki metodą All on 4

Wypełnienie pojedynczych braków zębowych implantami to już nic nowego – metoda jest znana i wysoko ceniona zarówno przez pacjentów, jak i przez dentystów. Doczekała się jednak także rozwinięcia w postaci All on 4, czyli metodologii pozwalającej odbudować cały łuk zębowy na czterech implantach.

Czym jest metoda All on 4?

reklama

All on 4 to metodologia leczenia protetycznego wykorzystująca do odbudowy pełnego łuku zębowego podpory w postaci czterech implantów osadzonych w precyzyjnie wskazanych miejscach żuchwy lub szczęki. Jest to jedna z metod zapewniających pacjentom najwyższy komfort, ale też gwarantująca wysoką trwałość takiej odbudowy.

Jakie są warunki skorzystania z odbudowy całej szczęki metodą All on 4?

All on 4 to metoda przeznaczona do odbudowy całej szczęki, co oznacza, że na łuku nie powinno być już zębów własnych pacjenta. W przypadku częściowego bezzębia stosuje się inne rozwiązania, z których też niektóre wykorzystują implanty, jednak All on 4 w założeniu jest metodą przeznaczoną do leczenia całkowitego bezzębia.

reklama

Podstawowe warunki, które muszą być spełnione, żeby tę metodą stosować, dotyczą przede wszystkim samego osadzenia implantów. Pacjent musi więc mieć ogólnie dobry stan zdrowia jamy ustnej, nie może mieć żadnych przeciwwskazań wymienionych przez producenta implantów, ale dodatkowo trzeba tu zwrócić uwagę na konieczność posiadania bardzo dobrej struktury kości. Oczywiście można ją odtworzyć, ale koniec końców chodzi o to, aby zapewnić implantom prawidłowe podparcie i żeby przy osadzeniu całej odbudowy tylko w czterech punktach wytrzymały one działanie przenoszonych sił.

Jak szybko dzięki metodzie All on 4 można odzyskać pełną funkcję jamy ustnej?

Samo osadzenie implantów jest tu procesem relatywnie mało czasochłonnym. W czasie pierwszej wizyty jednak nie zakłada się na nich ostatecznej odbudowy. Jej przygotowanie może potrwać nawet kilka tygodni. W istocie jest to po prostu rozbudowany most protetyczny, jednak aby był odpowiednio wytrzymały, trwały i estetyczny, trzeba poświęcić jego przygotowaniu sporo czasu. Gabinet dentystyczny pacjent opuszcza z odbudową tymczasową. Już wtedy żucie czy funkcje wokalne są na nieporównywalnie wyższym poziomie, a i na komfort odbudów tymczasowych większość pacjentów nie narzeka.

reklama

Samo leczenie może jednak potrwać dłużej, jeśli trzeba będzie wcześniej na przykład pozbyć się chorób przyzębia lub innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Czy implanty zębowe całej szczęki metodą All on 4 wyprą tradycyjne protezy?

Choć metoda All on 4 ma wiele poważnych zalet, to ma też określone ograniczenia, więc na pewno nie wyprze stosowania tradycyjnych protez w całym spektrum. Jest jednak odpowiednią alternatywą dla wielu pacjentów, którzy szukają rozwiązań maksymalnie komfortowych i trwałych. O tym, że jest to metoda bardzo dobra, ale niekoniecznie idealna, niech świadczy fakt, że na jej podstawie zbudowano też systemy All on 5 i All on 6. Każde z tych rozwiązań ma swoje miejsce w nowoczesnej protetyce, a im jest ich więcej, tym większa szansa na to, że każdy pacjent będzie mógł skorzystać z metody, która będzie do niego najlepiej dopasowana.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia