Trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne i jeden animowany otrzymają dofinansowane z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wyniki czwartego regionalnego konkursu filmowego ogłoszono we wtorek podczas konferencji w Olsztynie.
Jak poinformował podczas konferencji w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński, dwie spośród zwycięskich produkcji to debiuty. Łączne dofinansowanie w tym konkursie wyniosło 700 tys. zł.
W kategorii filmów fabularnych wybrano „Kryptonim przypadek” w reż. Macieja Dutkiewicza, krótkometrażową „Drogę” w reż. Edyty Wróblewskiej (debiut) oraz „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej. Wsparcie otrzymają też dwa filmy dokumentalne – „Dom Polski w Olsztynie” w reż. Sławomira Malinowskiego i „Spuścizna” w reż. Adama Błaszczoka (debiut), a także film animowany „Biskupia Warmia” w reż. Andrzeja Wojnacha.
Jak powiedział Osiński komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność gatunkową i tematyczną zgłoszonych obrazów.
Przy wyborze filmów brano pod uwagę ocenę merytoryczną ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach oraz dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.
Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że powołanie przed trzema laty regionalnego Funduszu Filmowego było trafną decyzją, na której region zyskał promocyjnie. Jak mówił, w tym czasie na wsparcie produkcji filmowych przeznaczono z budżetu województwa 2,4 mln zł. Dofinansowania uzyskało łącznie sześć filmów fabularnych, 10 dokumentów i dwie animacje.
Brzezin przypomniał, że już pierwsza konkurs okazał się sukcesem, ponieważ dofinansowanie zyskał obraz fabularny „Cicha Noc” w reż. Piotra Domalewskiego, który potem zdobył Złote Lwy na na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wiele innych nagród.
Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym z 11 regionalnych funduszy w kraju. Na jego stronie internetowej – jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej – uruchomiono niedawno „bazę lokacji filmowych”, czyli spis miejsc w województwie, które mogą być atrakcyjne dla producentów filmów. Jest tam obecnie 200 lokacji ze zdjęciami i opisem, posegregowanych według kategorii, np. miasto, wieś, krajobraz, obiekty świeckie, sakralne itp.