fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 30 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Sześć filmów ze wsparciem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne i jeden animowany otrzymają dofinansowane z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wyniki czwartego regionalnego konkursu filmowego ogłoszono we wtorek podczas konferencji w Olsztynie.

Jak poinformował podczas konferencji w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński, dwie spośród zwycięskich produkcji to debiuty. Łączne dofinansowanie w tym konkursie wyniosło 700 tys. zł.

W kategorii filmów fabularnych wybrano „Kryptonim przypadek” w reż. Macieja Dutkiewicza, krótkometrażową „Drogę” w reż. Edyty Wróblewskiej (debiut) oraz „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej. Wsparcie otrzymają też dwa filmy dokumentalne – „Dom Polski w Olsztynie” w reż. Sławomira Malinowskiego i „Spuścizna” w reż. Adama Błaszczoka (debiut), a także film animowany „Biskupia Warmia” w reż. Andrzeja Wojnacha.

Jak powiedział Osiński komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność gatunkową i tematyczną zgłoszonych obrazów.

Przy wyborze filmów brano pod uwagę ocenę merytoryczną ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach oraz dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.

Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że powołanie przed trzema laty regionalnego Funduszu Filmowego było trafną decyzją, na której region zyskał promocyjnie. Jak mówił, w tym czasie na wsparcie produkcji filmowych przeznaczono z budżetu województwa 2,4 mln zł. Dofinansowania uzyskało łącznie sześć filmów fabularnych, 10 dokumentów i dwie animacje.

Brzezin przypomniał, że już pierwsza konkurs okazał się sukcesem, ponieważ dofinansowanie zyskał obraz fabularny „Cicha Noc” w reż. Piotra Domalewskiego, który potem zdobył Złote Lwy na na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wiele innych nagród.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym z 11 regionalnych funduszy w kraju. Na jego stronie internetowej – jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej – uruchomiono niedawno „bazę lokacji filmowych”, czyli spis miejsc w województwie, które mogą być atrakcyjne dla producentów filmów. Jest tam obecnie 200 lokacji ze zdjęciami i opisem, posegregowanych według kategorii, np. miasto, wieś, krajobraz, obiekty świeckie, sakralne itp.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs