fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 5 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Sześć filmów ze wsparciem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Wiadomości Sześć filmów ze wsparciem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne i jeden animowany otrzymają dofinansowane z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wyniki czwartego regionalnego konkursu filmowego ogłoszono we wtorek podczas konferencji w Olsztynie.

Jak poinformował podczas konferencji w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński, dwie spośród zwycięskich produkcji to debiuty. Łączne dofinansowanie w tym konkursie wyniosło 700 tys. zł.

W kategorii filmów fabularnych wybrano „Kryptonim przypadek” w reż. Macieja Dutkiewicza, krótkometrażową „Drogę” w reż. Edyty Wróblewskiej (debiut) oraz „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej. Wsparcie otrzymają też dwa filmy dokumentalne – „Dom Polski w Olsztynie” w reż. Sławomira Malinowskiego i „Spuścizna” w reż. Adama Błaszczoka (debiut), a także film animowany „Biskupia Warmia” w reż. Andrzeja Wojnacha.

Jak powiedział Osiński komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność gatunkową i tematyczną zgłoszonych obrazów.

Przy wyborze filmów brano pod uwagę ocenę merytoryczną ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach oraz dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.

Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że powołanie przed trzema laty regionalnego Funduszu Filmowego było trafną decyzją, na której region zyskał promocyjnie. Jak mówił, w tym czasie na wsparcie produkcji filmowych przeznaczono z budżetu województwa 2,4 mln zł. Dofinansowania uzyskało łącznie sześć filmów fabularnych, 10 dokumentów i dwie animacje.

Brzezin przypomniał, że już pierwsza konkurs okazał się sukcesem, ponieważ dofinansowanie zyskał obraz fabularny „Cicha Noc” w reż. Piotra Domalewskiego, który potem zdobył Złote Lwy na na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wiele innych nagród.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym z 11 regionalnych funduszy w kraju. Na jego stronie internetowej – jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej – uruchomiono niedawno „bazę lokacji filmowych”, czyli spis miejsc w województwie, które mogą być atrakcyjne dla producentów filmów. Jest tam obecnie 200 lokacji ze zdjęciami i opisem, posegregowanych według kategorii, np. miasto, wieś, krajobraz, obiekty świeckie, sakralne itp.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x