fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 9 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Sześć filmów ze wsparciem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Trzy filmy fabularne, dwa dokumentalne i jeden animowany otrzymają dofinansowane z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wyniki czwartego regionalnego konkursu filmowego ogłoszono we wtorek podczas konferencji w Olsztynie.

Jak poinformował podczas konferencji w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński, dwie spośród zwycięskich produkcji to debiuty. Łączne dofinansowanie w tym konkursie wyniosło 700 tys. zł.

W kategorii filmów fabularnych wybrano „Kryptonim przypadek” w reż. Macieja Dutkiewicza, krótkometrażową „Drogę” w reż. Edyty Wróblewskiej (debiut) oraz „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej. Wsparcie otrzymają też dwa filmy dokumentalne – „Dom Polski w Olsztynie” w reż. Sławomira Malinowskiego i „Spuścizna” w reż. Adama Błaszczoka (debiut), a także film animowany „Biskupia Warmia” w reż. Andrzeja Wojnacha.

Jak powiedział Osiński komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność gatunkową i tematyczną zgłoszonych obrazów.

Przy wyborze filmów brano pod uwagę ocenę merytoryczną ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach oraz dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.

Celem corocznego konkursu jest wspieranie produkcji filmowych związanych przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim. Wsparcie otrzymują najlepsze filmy, które mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że powołanie przed trzema laty regionalnego Funduszu Filmowego było trafną decyzją, na której region zyskał promocyjnie. Jak mówił, w tym czasie na wsparcie produkcji filmowych przeznaczono z budżetu województwa 2,4 mln zł. Dofinansowania uzyskało łącznie sześć filmów fabularnych, 10 dokumentów i dwie animacje.

Brzezin przypomniał, że już pierwsza konkurs okazał się sukcesem, ponieważ dofinansowanie zyskał obraz fabularny „Cicha Noc” w reż. Piotra Domalewskiego, który potem zdobył Złote Lwy na na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wiele innych nagród.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym z 11 regionalnych funduszy w kraju. Na jego stronie internetowej – jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej – uruchomiono niedawno „bazę lokacji filmowych”, czyli spis miejsc w województwie, które mogą być atrakcyjne dla producentów filmów. Jest tam obecnie 200 lokacji ze zdjęciami i opisem, posegregowanych według kategorii, np. miasto, wieś, krajobraz, obiekty świeckie, sakralne itp.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...