reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Teatr im. Jaracza przygotowuje spektakl „Nasza klasa” o losach Polaków i Żydów

OlsztynTeatr im. Jaracza przygotowuje spektakl "Nasza klasa" o losach Polaków i Żydów

Teatr im. Jaracza w Olsztynie wystawi spektakl "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, ukazujący losy Polaków i Żydów przedwojennej klasy. Premiera 18 maja w reżyserii Adama Nalepy.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przygotowuje spektakl „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka o tym jak potoczyły się losy Polaków i Żydów uczniów jednej klasy przedwojennej szkoły. Premierę sztuki w reżyserii Adama Nalepy zaplanowano na 18 maja.

reklama

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Teatru im. Jaracza w Olsztynie Maciej Lewandowski, próby do spektaklu rozpoczęły się 2 tygodnie temu. „Na

scenie zobaczymy 10 aktorów a przedstawienie reżyseruje Adam Nalepa, polsko-niemiecki reżyser, który większość swojego życia spędził za naszą zachodnią granicą”- podkreślił.

reklama

„Realizacja sztuki w reżyserii Adama Nalepy będzie drugą realizacją w kraju tego dramatu, choć jest to najpopularniejszy polski tekst wystawiany za granicą. Zamysłem reżysera jest to, by w sztuce wystąpiło obok profesjonalnych aktorów także 10 dzieci odtwarzających bohaterów z przeszłości” – wyjaśnił Maciej Lewandowski.

„Nasza klasa” to opowieść o uczniach jednej klasy – Polakach i Żydach, którą widzowie śledzą od roku 1935, aż do współczesności.

„Historie każdego z dziesięciorga uczniów obserwujemy przez pryzmat wydarzeń, jakie mają miejsce w ich miasteczku po wybuchy II wojny światowej. Wkroczenie Armii Czerwonej a potem Niemców, na zawsze zmieni miasteczko i jego mieszkańców. Po zakończeniu wojny bohaterowie próbują ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości. Jedni w Polsce Ludowej, inni w Ameryce czy Izraelu. Wszyscy szukają zrozumienia i próbują dotrzeć do prawdy o losach pozostałych kolegów z klasy. Ofiara łatwo może stać się oprawcą, a życie wystawi każdemu rachunek za jego czyny”- podkreślił Lewandowski.

W związku z realizacją spektaklu Teatr im. Jaracza ogłosił casting do ról dziecięcych bohaterów – dla 7 chłopców i 3 dziewczynek. Lewandowski dodał, że twórcy zapraszają w piątek do teatru dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Nie muszą mieć doświadczenia aktorskiego. Dzieci będą poproszone o wypowiedzenie prostych tekstów: wyliczanek, rymowanek.

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze

Szamba betonowe – trwałe rozwiązanie dla domu bez kanalizacji

Wiele domów jednorodzinnych, budynków letniskowych i obiektów użytkowych powstaje na terenach, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej.

Delcaso – jak wybierać bagaż i akcesoria podróżne dopasowane do własnych potrzeb?

Zakup walizki, plecaka czy torby podróżnej często wydaje się prostym zadaniem.

Komunikacja z najemcami – jak robić to sprawnie i bez nieporozumień

Sprawna komunikacja z najemcami opiera się na jednym przewidywalnym kanale kontaktu, szybkiej reakcji na zgłoszenia serwisowe i utrwalaniu na piśmie ustaleń dotyczących płatności oraz napraw.

Jak dobrać wymagania dla galwanizowanego detalu narażonego na dotyk i czyszczenie?

Określenie, że galwanizowany detal ma być „trwały”, jest zbyt ogólne, aby na tej podstawie właściwie zaplanować jego wykonanie oraz ocenę jakości.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKE bez podatku?

Wypłata środków z Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) bez podatku Belki wymaga spełnienia dwóch warunków naraz: osiągnięcia odpowiedniego wieku oraz wykazania się właściwą historią wpłat.

Nowa inwestycja premium na Mazurach – Pratum Mikołajki, Twoja kameralna oaza

Kameralna oaza w nowej inwestycji Pratum na Mazurach z restauracją i udogodnieniami premium - połącz prywatność z energią Mikołajek.

Audioriver 2026 już 10–12 lipca. Jubileuszowa edycja z The Prodigy, Disclosure i dziesięcioma scenami

Za tydzień w Łodzi rozpocznie się jedna z największych imprez muzyki elektronicznej w Polsce.

Zero stresu przed obroną – jak dobrze przygotować pracę do druku i oprawy

Oddanie pracy dyplomowej to jeden z tych momentów, w których liczą się już nie tylko miesiące pisania, poprawiania przypisów i dopracowywania bibliografii, ale także ostatnie, bardzo praktyczne decyzje.

agroWARMA 2026 w Gryźlinach. Rolnicze święto Warmii i Mazur wraca na lądowisko

Rolnictwo, technologia i regionalne smaki. agroWARMA 2026 już 5 i 6 września.

Nowy Salon Meblowy Elżbieta już otwarty. Wszystko do domu w jednym miejscu

Odwiedź odmieniony Salon Meblowy Elżbieta przy ul. Sikorskiego 23B i skorzystaj z promocji na miejscu.

Dlaczego osoba uzależniona zachowuje się inaczej wobec bliskich?

Życie pod jednym dachem z osobą uzależnioną od alkoholu to dla jej bliskich nieustanna huśtawka emocjonalna.

Mały gadżet o wielkich zasięgach – jak sprytnie wykorzystać breloki z logo w marketingu?

Klucze to jeden z nielicznych przedmiotów, po które sięga się codziennie niemal odruchowo.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze lampy sufitowej?

Przy wyborze lampy sufitowej łatwo skupić się wyłącznie na jej wyglądzie.
reklama
reklama