W Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 8 października 2024 roku, Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, otrzymał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu tym towarzyszyli mu najbliżsi.
Wybitne osiągnięcia w chirurgii rekonstrukcyjnej
Prof. Krakowczyk uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu 16 lutego 2022 roku, natomiast odebrał nominację 8 października. Prof. Krakowczyk jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Wraz z prof. Adamem Maciejewskim przeprowadził w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach pierwszą na świecie transplantację twarzy wykonaną ze wskazań życiowych – gdyby nie przeprowadzony zabieg, życie poszkodowanego byłoby zagrożone, ponieważ uraz był wyjątkowo rozległy, uniemożliwiał jedzenie i oddychanie. Dodatkowo odsłonięte były struktury mające bezpośredni kontakt z mózgiem, co oznaczało, że nawet zwykła infekcja mogłaby okazać się bardzo niebezpieczna.
W 2023 roku dokonał także rekonstrukcji twarzy u 24-letniej pacjentki z Ukrainy, która została ciężko ranna podczas rosyjskiego bombardowania. Operacja ta została uznana przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrochirurgii Rekonstrukcyjnej za najlepszą rekonstrukcję roku 2023.
Nominacja profesorska – zwieńczenie lat pracy
Z uwagi na liczne obowiązki służbowe, Prof. Krakowczyk mógł osobiście odebrać nominację dopiero po ponad dwóch latach od jej nadania. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim była wyjątkowym momentem nie tylko dla samego profesora, ale również dla jego bliskich i współpracowników. Nominacja profesorska stanowi uznanie dla jego wkładu w medycynę, szczególnie w zakresie nowatorskich metod rekonstrukcji twarzy, które zyskały międzynarodowe uznanie.
Serdeczne gratulacje dla Pana Profesora, którego osiągnięcia stanowią inspirację dla całego środowiska medycznego w Polsce i na świecie.
źródło: Szpital Dziecięcy w Olsztynie