22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym

OlsztynNowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym

3 marca została przeprowadzona unikatowa operacja, która była pierwszą w województwie warmińsko-mazurskim oraz czwartą w kraju. Polegała na rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki.

reklama

Pacjentem 12-letni chłopiec

Operacja została wykonana pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Pacjentem, u którego został przeprowadzony zabieg, był 12-letni chłopiec.

Pacjent przeszedł już dwie operacje w olsztyńskim szpitalu. Powodem były zaburzenia w oddawaniu moczu i wnętrostwo. W trakcie najbliższej operacji zostanie zrekonstruowany brzuch, co wpłynie na poprawę estetyki oraz pozbycie się problemów z układem pokarmowym oraz wydalniczym.

reklama

Jak mówił przed operacją prof. Łukasz Krakowczyk „Pobierzemy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha”. I dodał, że „Operację planujemy rozpocząć ok. godz. 8. Zabieg potrwa ok. 5 godzin”.

Zespół suszonej śliwki

Zespół suszonej śliwki jest to wrodzony zespół chorobowy, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym objawom. Obejmuje on wiele wad wrodzonych. Wśród nich wymienić można między innymi luźną i pomarszczoną skórę na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformację klatki piersiowej oraz powiększony pęcherz.

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane