6 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym

OlsztynNowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym

3 marca została przeprowadzona unikatowa operacja, która była pierwszą w województwie warmińsko-mazurskim oraz czwartą w kraju. Polegała na rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki.

Pacjentem 12-letni chłopiec

reklama

Operacja została wykonana pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Pacjentem, u którego został przeprowadzony zabieg, był 12-letni chłopiec.

Pacjent przeszedł już dwie operacje w olsztyńskim szpitalu. Powodem były zaburzenia w oddawaniu moczu i wnętrostwo. W trakcie najbliższej operacji zostanie zrekonstruowany brzuch, co wpłynie na poprawę estetyki oraz pozbycie się problemów z układem pokarmowym oraz wydalniczym.

reklama

Jak mówił przed operacją prof. Łukasz Krakowczyk „Pobierzemy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha”. I dodał, że „Operację planujemy rozpocząć ok. godz. 8. Zabieg potrwa ok. 5 godzin”.

Szpital w Olsztynie ma jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie stomatologiczne dla dzieci

Zespół suszonej śliwki

Zespół suszonej śliwki jest to wrodzony zespół chorobowy, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym objawom. Obejmuje on wiele wad wrodzonych. Wśród nich wymienić można między innymi luźną i pomarszczoną skórę na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformację klatki piersiowej oraz powiększony pęcherz.

reklama

źródło: Szpital Dziecięcy

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Szpital w Olsztynie ma jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie stomatologiczne dla dzieci

Coraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie