reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Region na fali zmian – pozytywne wieści dla mieszkańców?

OlsztynRegion na fali zmian – pozytywne wieści dla mieszkańców?

Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował raport na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego za wrzesień 2024 r.

Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował właśnie raport na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego za wrzesień 2024 r.

reklama

Rynek pracy – zatrudnienie i bezrobocie

Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 r. wyniosło 129,8 tys. osób, co oznacza spadek o 2,8% w stosunku do poprzedniego roku. Mimo że w regionie odnotowano niewielki wzrost liczby bezrobotnych w stosunku do sierpnia (o 60 osób, czyli 0,2%), bezrobocie nadal pozostaje niższe niż przed rokiem – liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,2 tys. osób (3,2%) w porównaniu do września 2023 r.

Wrześniowa stopa bezrobocia w regionie wyniosła 7,8% i była jedną z najwyższych w Polsce. W niektórych powiatach, takich jak bartoszycki, braniewski i kętrzyński, bezrobocie jest nadal wysokie, choć wskaźniki te wykazały lekki spadek w porównaniu do ubiegłego roku. W powiecie bartoszyckim stopa bezrobocia wyniosła 15,5% (wobec 16,7% przed rokiem), w braniewskim 14,5%, a w kętrzyńskim 14,4%. Olsztyn, z bezrobociem na poziomie 2%, pozostaje miastem o najniższym wskaźniku bezrobocia w regionie.

reklama

Wzrost liczby mieszkań

Raport wskazuje na dynamiczny rozwój sektora budownictwa mieszkaniowego. We wrześniu liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych była ponad dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań oddanych do użytku – do 540, co stanowi wzrost o 8,2% w stosunku do września 2023 r. Pomimo spadku liczby wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym (spadek o 7,7%), trend wzrostu liczby nowych mieszkań jest wyraźny.

Najwięcej mieszkań oddano do użytku w Olsztynie (706) oraz powiecie olsztyńskim (600), natomiast najmniej w powiatach gołdapskim (17) i kętrzyńskim (23). Co ciekawe, mieszkania o największej przeciętnej powierzchni użytkowej (powyżej 130 m²) powstawały głównie w powiatach węgorzewskim, piskim i lidzbarskim, podczas gdy najmniejsze mieszkania – o powierzchni poniżej 60 m² – budowano w Olsztynie i Elblągu.

Nowe perspektywy rozwoju

Dane pokazują, że region warmińsko-mazurski notuje zmiany w budownictwie mieszkaniowym. Inwestycje w nowe mieszkania mogą przyciągnąć nowych mieszkańców, a stabilizacja rynku pracy oraz wzrost dostępnych nieruchomości mogą stworzyć nowe perspektywy rozwoju dla powiatów i miast regionu.

Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2024 r. (Źródło: US w Olsztynie)
Mieszkania oddane do użytkowania na 10 tys. ludności według powiatów w okresie styczeń–wrzesień 2024 r. (Źródło: US w Olsztynie)

źródło: Powiat Olsztyński

Dodaj TKO do preferowanych źródeł

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze

Kiedy kupić opony zimowe? Wrzesień to dobry moment na wybór

Pierwsze chłodne poranki działają na kierowców jak budzik.

Poranek w rytmie slow: dlaczego pyszne śniadanie nad morzem to najlepszy początek dnia?

Wyobraź sobie poranek, w którym nie budzi Cię głośny alarm, ale miękkie światło wpadające przez okno i delikatny, rytmiczny szum waves.

Internet światłowodowy czy domowy Internet mobilny, który wybrać?

Przeglądając oferty operatorów telekomunikacyjnych, najczęściej stajemy przed dylematem: wybrać stacjonarny Internet światłowodowy, czy zdecydować się na Internet mobilny?

Pokój studenta na 10 m² – jak stworzyć ergonomiczną przestrzeń do nauki i relaksu

Wrzesień to czas intensywnych przygotowań do nowego roku akademickiego.

Elektrolity dla seniora – jak dbać o nawodnienie przy przewlekłych schorzeniach

Elektrolity dla seniora to temat, który wciąż budzi niepotrzebny niepokój.

Pompa hydrauliczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli pracujesz z koparką, ładowarką lub inną maszyną budowlaną, na pewno słyszałeś o pompie hydraulicznej.

Dlaczego przedsiębiorcy tak długo zwlekają ze zmianą księgowości?

Stoisz u steru firmy i czujesz odpowiedzialność za każde zadanie, chcesz nadzorować każdy proces.

Co dzieje się, gdy trafiamy na SOR? Droga pacjenta od rejestracji do diagnozy

Wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym rzadko wygląda tak, jak pokazują ją seriale.

Biznesowe Espresso – cztery spotkania, wspólny cel: rozwój przedsiębiorczości i regionu

Współpraca przedsiębiorców, samorządów, instytucji publicznych i edukacji tworzy realne możliwości rozwoju w Olsztynie.

Szpital Miejski w Olsztynie inwestuje w cyfrową przyszłość. Blisko 8 mln zł z KPO

Z efektów projektu skorzystają zarówno pacjenci jak i pracownicy Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

Rusza nabór do Akademii Tenisa Ziemnego na rok szkolny 2026/2027

Nabór już trwa! Jeśli Wasze dziecko chce rozpocząć swoją przygodę z tenisem zarezerwujcie miejsce w grupie na rok szkolny 2026/2027.

Chcesz pracować w zawodzie medycznym? Trwa nabór do Pascal Olsztyn

Matura nie jest potrzebna. Bezpłatne kierunki medyczne w Pascalu.

Czym jest świadectwo energetyczne i kiedy jest potrzebne? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Planujesz sprzedaż mieszkania, wynajem lokalu, a może właśnie wykończyłeś dom i chcesz zgłosić zakończenie budowy?

Takiego liceum w Olsztynie jeszcze nie było. Nowy standard w edukacji – kawiarnia, siłownia i małe klasy

Szkoła jak nowoczesny kampus. Nowe liceum zaprasza uczniów, Dni Otwarte już 27 sierpnia.
reklama
reklama