Sieć nieustannego monitoringu nieba, Skytinel, odnotowała niedawno spektakularny przelot meteorytu nad Polską, który mógł zakończyć się spadkiem jego fragmentu w pobliżu Olsztyna. Obiekt, rejestrowany przez kilkanaście stacji, wzbudził duże zainteresowanie zarówno badaczy, jak i miłośników astronomii, którzy teraz z uwagą śledzą potencjalne miejsce upadku fragmentów meteorytu.
Gdzie mógł spaść meteoryt?
Sieć Skytinel zarejestrowała przelot meteorytu nad Polską, który, zgodnie z analizą trajektorii, mógł spaść w pobliżu Mławy w województwie mazowieckim, jednak jego fragmenty mogą znajdować się również w innych miejscach, co wynika z toru lotu meteorytu.
Meteoroid, który pojawił się nad Polską na wysokości 86,7 km, wszedł w atmosferę z prędkością 17,6 km/s, pod kątem 17,7° względem powierzchni Ziemi. Jego jasno świecąca faza rozpoczęła się nad miejscowością Szepietowo w województwie podlaskim, a obiekt kontynuował lot na północny-zachód, przechodząc przez różne rejony Polski, w tym w pobliżu Olsztyna. Kamery sieci Skytinel śledziły ten wyjątkowy przelot przez ponad 8 sekund, co pozwoliło na zarejestrowanie ważnych danych.
Na wysokości 29,4 km meteoroid zwolnił do około 4 km/s, a jasność jego śladu zanikła na około 25 km na wschód od Mławy. Chociaż główny fragment meteorytu mógł spaść w pobliżu tej miejscowości, możliwe jest, że mniejsze kawałki odłamały się podczas przelotu i wylądowały w innych rejonach, zgodnie z obliczoną trajektorią.
Co zrobić w przypadku znalezienia skały?
Osoby poszukujące meteorytów powinny wypatrywać skał o jasnym wnętrzu, pokrytych czarną, matową skorupą obtopieniową, która powstaje podczas przelotu przez atmosferę. Charakterystyczne zaoblone krawędzie i niewielkie wgłębienia, przypominające odciski palców, mogą wskazywać na kosmiczne pochodzenie znaleziska. W razie znalezienia podejrzanego obiektu zaleca się kontakt z Polskim Towarzystwem Meteorytowym, które oferuje fachową ocenę i wsparcie w identyfikacji meteorytów.
Nowe kamery w Olsztynie wzmocnią poszukiwania
Wkrótce do sieci Skytinel dołączy także Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które finalizuje montaż specjalistycznych kamer. To nowe rozwiązanie umożliwi jeszcze dokładniejsze monitorowanie nieba nad Warmią i Mazurami. Dzięki współpracy z ogólnopolską siecią obserwacyjną olsztyńscy badacze mają szansę samodzielnie rejestrować i analizować kosmiczne zjawiska, co zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia kolejnych meteorytów w regionie.
Projekt Skytinel
Inicjatywa Skytinel, która ruszyła wiosną 2024 roku, umożliwia wykrywanie i precyzyjne lokalizowanie meteorytów dzięki zaawansowanym stacjom monitorującym rozmieszczonym w Polsce. Aktualnie projekt obejmuje już 25 takich stacji, a dołączenie Olsztyna poszerzy zakres obserwacji na region północno-wschodni. Szczegółowe dane o trajektorii i prędkości kosmicznych obiektów pozwolą na skuteczniejsze działania w zakresie poszukiwania meteorytów.
źródło: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne/Skytinel
Pędzące meteoryty śledzą aż do “lądowania”, natomiast dwóch balonów meteorologicznych ze wschodu nikt nie widział.
grunt to dobra dezinformacja 😀