-5 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Martwe dziki dryfowały w jeziorze. Czy były zarażone wirusem?

IławaMartwe dziki dryfowały w jeziorze. Czy były zarażone wirusem?

Mimo że afrykański pomór świń nie stanowi zagrożenia dla ludzi, może on powodować poważne straty w hodowlach świń. Dwa dziki, odnalezione w wodach Jezioraka, są obecnie badane pod kątem tego niebezpiecznego wirusa. Specjaliści od chorób zwierzęcych sprawdzają, czy zwierzęta były nosicielami ASF.

reklama

Na tropie epidemii

Pewien turysta w miniony poniedziałek podczas pobytu nad jeziorem w pobliżu Gubławek w gminie Zalewo zauważył dwa martwe zwierzęta. Dziki były zanurzone w wodzie w trudnodostępnym trzcinowisku.

W odpowiedzi na zgłoszenie, Społeczna Straż Rybacka Powiatu Iławskiego podjęła działania i zdołała wydobyć zwierzęta z wody, a następnie przetransportować je do Chmielówki.

reklama

Wirus jest aktywny przez długi czas

Zadanie to było wyjątkowo trudne. Pomoc strażników rybackich okazała się nieoceniona. Małgorzata Kalitowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie, zaznaczyła, że w przypadku odkrycia martwych dzików ważne jest szybkie działanie. Wirus ASF może utrzymywać swoją aktywność przez długi czas, nawet po śmierci zwierzęcia, co sprawia, że zakażone dziki stanowią poważne ryzyko dla środowiska.

W gminie Zalewo odnotowano już ogniska ASF

W związku z nieustającym ryzykiem związanym z wirusem afrykańskiego pomoru świń, każdy odnaleziony padły dzik jest poddawany badaniom pod kątem obecności ASF. Sytuacja ta dotyczy również dwóch zwierząt odnalezionych w Jezioraku.

reklama

Na terenie gminy Zalewo, gdzie odkryto martwe dziki, w przeszłości odnotowano już ogniska ASF.

Badanie obrażeń na ciałach dzików

Co ciekawe strażnicy rybaccy, którzy wyłowili ciała dzików, dostrzegli na nich liczne obrażenia. Początkowo przypuszczano, że mogą to być ślady po ranach strzałowych, jednak lekarz weterynarii — który sam jest również myśliwym i interweniował w tej sytuacji — odrzucił tę teorię. Źródło ran było inne.

źródło: Info Iława

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rybak
11 maja 2023 16:39

Super bo zwymiotuje

Polecane
Ogłoszenia