W 2020 roku Polacy wydali na alkohol aż 39 miliardów złotych. Ta suma rośnie z każdym kolejnym rokiem, co pokazuje, że problem konsumpcji alkoholu w Polsce staje się coraz poważniejszy.
Smutne statystyki
Ponad milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a rocznie ponad 20 tysięcy osób umiera z powodu jego nadużywania. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych obecna konsumpcja alkoholu przewyższa tę z czasów PRL-u, kiedy uzależnienia również były na wysokim poziomie. Obecnie statystyczny Polak wypija rocznie ponad 10 litrów czystego spirytusu.
Mity związane z alkoholem
Specjalista psychoterapii uzależnień Tomasz Miler z Olsztyna w Radiu Olsztyn zwraca uwagę na mity, które wciąż krążą w społeczeństwie i wpływają na nasze podejście do alkoholu. Według niego społeczeństwo tłumaczy się tym, że wszyscy piją, a piwo to nie alkohol. Coraz częściej można spotkać się z przekonaniem, że jeden kieliszek nie zaszkodzi, a wino jest dobre na trawienie. Takie przekonania utrwalają się w naszej kulturze.
Trzeźwość jako polska racja stanu
Episkopat Polski, nawiązując do słów bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Trzeźwość – polską racją stanu”, apeluje o trzeźwość w narodzie. Ten apel skierowany jest do wszystkich Polaków oraz władz samorządowych i państwowych, które mają obowiązek tworzenia środowiska sprzyjającego trzeźwości.
Problem alkoholizmu w Polsce niestety jest poważny i wymaga działań na wielu płaszczyznach. Kluczowe w walce z tym problemem są edukacja, zmiana kulturowych mitów oraz wsparcie ze strony władz.
źródło: Radio Olsztyn
Jak w tym kraju nie pić?
Ta suma wydatków rośnie, bo ogólnie ceny wystrzeliły w kosmos. Oczywiście alkoholowy problem istnieje. Jednak, który rząd zrezygnuje z dodatkowych ok. 30 miliardów rocznego dochodu? Ponadto naród upojony jest łatwy w kontroli.