11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Ośrodek Transplantacji Szpiku w Olsztynie – nadzieja dla pacjentów z regionu

OlsztynOśrodek Transplantacji Szpiku w Olsztynie – nadzieja dla pacjentów z regionu

W Olsztynie uruchomiono Ośrodek Transplantacji Szpiku. Funkcjonuje on przy oddziale klinicznym hematologii na terenie olsztyńskiej polikliniki. Jest to odpowiedź na potrzeby pacjentów z Warmii i Mazur, którzy dotychczas byli zmuszeni wyjeżdżać do Warszawy lub Katowic w celu poddania się tej specjalistycznej procedurze medycznej.

reklama

– Tego brakowało w naszym województwie: Ośrodek jest dopełnieniem kompleksowości naszego szpitala – mówi Krystyna Futyma, dyrektor olsztyńskiej polikliniki. Wyraziła także zadowolenie z możliwości leczenia pacjentów na miejscu.

Oddział hematologii, który jest jedynym tego typu w regionie, specjalizuje się w leczeniu agresywnych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego. Oddział dysponuje 19 łóżkami stacjonarnymi oraz 8 miejscami na pobyt jednodniowy, a rocznie trafia tam około 2,5 tys. pacjentów. Fakt, że miesięczne obłożenie łóżek osiąga poziom 90%, świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu oraz niewystarczającej dostępności do specjalistycznych usług hematologicznych w tym regionie.

reklama

– Dostępność do publicznych placówek zdrowia jest bardzo ważnym wskaźnikiem standardu naszego życia. Jest to niezwykle ważne w przypadku tak specjalistycznych jednostek jak otwarty dzisiaj oddział kliniczny hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku – podkreśla prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Realizacja projektu pochłonęła 22 mln złotych, a część kosztów pokryto ze środków unijnych.

Prezydent wyraził dumę z medycznego rozwoju miasta, wychwalając działalność Collegium Medicum Uniwersytetu olsztyńskiego i ostatnie inwestycje w sektorze zdrowia:

reklama

– W ostatnich latach widać bardzo duży wzrost potencjału medycznego Olsztyna, na co bez wątpienia ma wpływ działalność Colegium Medicum naszego Uniwersytetu, a także poczynione w tym zakresie inwestycje. Jako prezydent jestem dumny, że Olsztyn rozwija się właśnie w tym kierunku, bo specyfika miasta pokazuje, że są to bardzo pożądane i oczekiwane działania wpisujące się w strategię rozwojową stolicy regionu.

Otwarcie Ośrodka Transplantacji Szpiku w Olsztynie jest bez wątpienia przełomowym momentem dla pacjentów i stanowi ważny krok na drodze do zapewnienia kompleksowej opieki medycznej w regionie warmińsko-mazurskim.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia