17 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Olsztyn zaświeci na niebiesko w ramach walki z nadciśnieniem płucnym

OlsztynOlsztyn zaświeci na niebiesko w ramach walki z nadciśnieniem płucnym

W Olsztynie wieża ratusza rozbłyśnie niebieskim światłem, aby zwrócić uwagę na problem nadciśnienia płucnego. Inicjatywa ta wpisuje się w obchody Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, które mają miejsce 5 maja każdego roku. W ten sposób Urząd Miasta Olsztyna włącza się w akcję „Miasta na niebiesko”, mającą na celu edukację oraz podniesienie świadomości na temat tej rzadkiej i śmiertelnej choroby.

reklama

Z inicjatywą zorganizowania akcji zwróciła się do prezydenta Olsztyna Małgorzata Piekarska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Tętnicze nadciśnienie płucne, diagnozowane rocznie u ponad stu osób w Polsce, może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku, a w zaawansowanym przypadku, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do śmierci. Choroba ta polega na zwiększeniu ciśnienia krwi w krążeniu płucnym, co może prowadzić do poważnych komplikacji. Objawami mogą być przyspieszone męczenie się, zmniejszona wydolność, wzrost masy ciała, kołatania serca, ból klatki piersiowej czy duszności. Zaleca się, aby osoby zauważające u siebie wymienione objawy skonsultowały się z lekarzem rodzinnym, który może skierować ich na konsultacje do kardiologa.

W kontekście choroby warto podkreślić, jak ważne są nawet podstawowe czynności życiowe, które osobom cierpiącym na nadciśnienie płucne często sprawiają trudność. Zaawansowanie choroby może skutkować niemożnością wykonywania tak prostych działań jak wchodzenie po schodach, samodzielne ubieranie się czy codzienna toaleta.

reklama

Wyrażając poparcie dla akcji, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zdecydował, aby dołączyć Olsztyn do ogólnopolskiej kampanii. Działanie to ma na celu zwrócić uwagę mieszkańców oraz odwiedzających na powagę sytuacji osób zmagających się z nadciśnieniem płucnym, które w Polsce dotyka około 1700 osób. Niebieskie podświetlenie wieży ratusza zostanie uruchomione w niedzielę i ma symbolizować sinienie ust, jedną z oznak tej choroby.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
👽👽👽
6 maja 2024 01:22

To inicjatywa zacna. Gdyby kolejki do lekarzy były o 3/4 mniejsze to by była inicjatywa a nie jakieś światełka. Brzmi to jak inicjatywa dla idiotow

Polecane
Ogłoszenia