W województwie warmińsko-mazurskim niemal 100 seniorów miesięcznie otrzymuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjątkowe świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono osobom, które przekroczyły magiczną granicę 100 lat. Aktualnie, 72 świadczenia wypłacane są przez oddział ZUS w Olsztynie, a kolejne 24 przez oddział w Elblągu.
Najstarsi mieszkańcy Warmii i Mazur – kim są beneficjenci świadczeń?
Najstarszą mieszkanką regionu jest 107-letnia kobieta z Bartoszyc, a jej męskim odpowiednikiem jest 105-letni mieszkaniec Elbląga. Wśród stulatków z Warmii i Mazur zdecydowaną większość, bo aż 85 osób, stanowią kobiety. Mężczyzn w tej grupie wiekowej jest 11.
Kto może liczyć na świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe przyznawane jest automatycznie seniorom, którzy osiągnęli 100 lat i otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Korzystać z niego mogą również osoby, które nie pobierają żadnych świadczeń emerytalno-rentowych. Co istotne, świadczenie wypłacane jest dożywotnio.
Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, zwraca uwagę na to, że kwota świadczenia honorowego jest corocznie wyższa. Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego bieżącego roku, wysokość świadczenia honorowego wynosi 6 246,13 złotych brutto. Warto podkreślić, że osoby, które osiągnęły ten wiek w poprzednich latach, otrzymują świadczenie w wysokości obowiązującej w momencie jego przyznania, ponieważ nie podlega ono waloryzacji.
Świadczenie honorowe to forma uznania i wsparcia dla najstarszych obywateli, wypłacana nie tylko przez ZUS, ale również przez Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz resortowe zakłady emerytalne. W skali kraju z takiej formy wsparcia korzysta 1940 osób.
źródło: Radio Olsztyn
W warminsko mazurskim!!!!!! Dawniej w szkołach za gwarę kiem karali a teraz to jakaś patologia.
“Specjalne świadczenia dla stulatków w Warmińsko-Mazurskiem” Warmińsko-Mazurskiem?! Jak wam nie wstyd, kto to pisze!?