-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Doktoranci UWM na symulowanej misji kosmicznej. Krok bliżej do gwiazd

OlsztynDoktoranci UWM na symulowanej misji kosmicznej. Krok bliżej do gwiazd

W Analog Astronaut Training Center, położonym w Rzepienniku Biskupim niedaleko Krakowa, Izabela Świca i Adam Starowicz z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w symulowanej misji kosmicznej. Ta wyjątkowa przygoda jest częścią ich przygotowań do konkursu Direction Earth/Space, gdzie koncentrują się na opracowaniu prototypu urządzenia do hodowli mikroalg i grzybów.

Te mikroorganizmy, dzięki zdolności do wymiany gazowej tlen-dwutlenek węgla, w przyszłości mogą nie tylko stanowić źródło pożywienia dla astronautów, ale i wspierać systemy podtrzymania życia w kosmosie.

Eksperymenty w warunkach symulacji kosmicznej

Podczas pobytu w specjalnie przygotowanym habitacie, który naśladuje warunki panujące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Świca i Starowicz przeprowadzili własne eksperymenty naukowe. Świca skupiła się na hodowli rzeżuchy na symulancie regolitu księżycowego, podczas gdy Starowicz badał wpływ hodowli glonów na poziom dwutlenku węgla i tlenu w powietrzu habitatu. Ich badania mają nie tylko zastosowanie praktyczne w dalekich misjach kosmicznych, ale również przyczyniają się do lepszego zrozumienia możliwości prowadzenia eksperymentów na ISS.

Wyzwania codziennego życia w symulacji kosmosu

Życie w habitatcie nie ograniczało się wyłącznie do badań. Doktoranci musieli dostosować się do rygorystycznego planu dnia, który obejmował m.in. codzienne ćwiczenia fizyczne, bieżące pomiary medyczne oraz adaptację do ograniczonych zasobów, takich jak woda. Świca i Starowicz doświadczyli również, jak sztorm magnetyczny i uszkodzenie elektroniki na pokładzie mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie załogi.

Marzenia o prawdziwej podróży w kosmos

Podsumowując swoje doświadczenia, obaj doktoranci wyrazili chęć udziału w prawdziwej misji kosmicznej. Spotkanie ze Sławoszem Uznańskim, który ma szansę zostać drugim Polakiem w kosmosie, tylko wzmocniło ich aspiracje. Świca podkreśliła, że kosmos jest otwarty dla przedstawicieli różnych zawodów, nie tylko dla inżynierów czy fizyków, co otwiera przed nimi nowe możliwości kariery w przestrzeni kosmicznej.

Projekty doktorskie związane z kosmosem

Praca Świcy nad wykorzystaniem mikroglonów do oczyszczania ścieków i badania Starowicza dotyczące mikrobiologicznych ogniw paliwowych wskazują na nowatorskie podejście do wykorzystania biotechnologii w kosmosie. Te innowacyjne projekty mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie nie tylko na Ziemi, ale również na pokładzie statków kosmicznych i stacji orbitalnych.

Szkoła Doktorska UWM

Spotkania informacyjne Szkoły Doktorskiej UWM stanowią doskonałą okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną i badawczą uniwersytetu, a historia uczestnictwa Świcy i Starowicza w symulowanej misji kosmicznej może stanowić inspirację dla przyszłych doktorantów zainteresowanych eksploracją kosmosu i jego możliwościami.

Doktoranci UWM na symulowanej misji kosmicznej. Krok bliżej do gwiazd nauka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: UWM, fot: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Psychiatra Paula Marka
25 marca 2024 01:12

ulala a jak opuszcza firmament? moze wyladuja na ksiezycu jak ameryka haha

Polecane