2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Budowa ronda na Zatorzu budzi kontrowersje

OlsztynBudowa ronda na Zatorzu budzi kontrowersje

W sercu Olsztyna, na skrzyżowaniu ulic Poprzecznej i Marii Zientary-Malewskiej, rozpoczęła się budowa długo oczekiwanego ronda. Inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu w tym rejonie miasta, spotkała się z entuzjazmem mieszkańców Zatorza. Jednak radny Mirosław Arczak wyraża obawy co do tymczasowej organizacji ruchu i możliwych komplikacji.

Niebezpieczne skrzyżowanie stanie się bezpieczniejsze

Długo oczekiwana przez mieszkańców modernizacja skrzyżowania ma za zadanie zmienić jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na mapie drogowej Olsztyna w bezpieczne rondo. Przebudowa, która jest częścią szerszego planu modernizacji infrastruktury drogowej, nie tylko zwiększy bezpieczeństwo użytkowników dróg, ale również usprawni przepływ ruchu w obszarze, który zyska na znaczeniu wraz z powstaniem nowych bloków Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Całkowita długość tras, które zostaną zbudowane oraz zmodernizowane, wyniesie 646 metrów. Ścieżka prowadząca do nowo powstających bloków Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego osiągnie długość 386 metrów. Natomiast odcinek ulicy Zientary-Malewskiej poddany przebudowie ma 210 metrów, a fragment ulicy Poprzecznej, który zostanie odnowiony, to 50 metrów.

Wątpliwości radnego Arczaka

Mimo oczywistych korzyści, które niesie za sobą inwestycja, radny Mirosław Arczak podnosi kwestię tymczasowej organizacji ruchu. Jego obawy dotyczą potencjalnego paraliżu komunikacyjnego na “ciasnym” i gęsto zabudowanym Zatorzu. Radny zwraca uwagę, że zmiany mogą skłonić kierowców do szukania alternatywnych tras, co w przypadku ulicy Wiosennej, będącej drogą gruntową prowadzącą przez Las Miejski, może doprowadzić do jej dewastacji i niepożądanej ingerencji w teren zielony.

Odpowiedź prezydenta miasta

Na wyrażone przez radnego Arczaka obawy odpowiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, zapewniając, że umowa z wykonawcą robót oraz tymczasowa organizacja ruchu nie przewidują zwiększonego ruchu samochodowego ulicą Wiosenną. Prezydent podkreślił również, że wykonawca przestrzega procedur informowania o utrudnieniach w ruchu drogowym.

Radny niezadowolony z odpowiedzi

Mimo uspokajających słów prezydenta, radny Arczak pozostaje nieusatysfakcjonowany otrzymaną odpowiedzią. Wyraża on zaniepokojenie możliwością wystąpienia problemów w przyszłości i zapowiada, że będzie regularnie monitorować stan ulicy Wiosennej oraz ruch samochodowy w tym rejonie.

Zatorze w oczekiwaniu na zmiany

Cała inwestycja, której koszt wynosi niemal 11,7 mln złotych, ma zostać zrealizowana do końca maja 2025 roku. Część środków na realizację zadania pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mieszkańcy Olsztyna, a w szczególności rejonu Zatorza, z niecierpliwością oczekują na zakończenie prac, mając nadzieję, że nowe rondo przyniesie długo oczekiwane usprawnienie w lokalnym ruchu drogowym.

źródło: Gazeta Olsztyńska

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
22 marca 2024 20:33

“W sercu Olsztyna, na skrzyżowaniu ulic Poprzecznej i Marii Zientary-Malewskiej”. Czyżby przeniesiono centrum Olsztyna na dalekie Zatorze?

Polecane