-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Nowoczesna radiochirurgia w Olsztynie zmienia oblicze leczenia nowotworów

OlsztynNowoczesna radiochirurgia w Olsztynie zmienia oblicze leczenia nowotworów

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie odbył się pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zabieg z użyciem ultranowoczesnego mikroakceleratora ZAP-X. To przełomowe wydarzenie otwiera nowy rozdział w leczeniu nowotworów, oferując pacjentom nadzieję na skuteczniejsze i mniej inwazyjne terapie.

84-letnia Teresa pierwszą pacjentką

84-letnia Teresa Faltynowska z Olsztyna została pierwszą pacjentką, która skorzystała z tej innowacyjnej metody leczenia. Zabieg przeprowadzono w Ośrodku Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, gdzie pani Teresa trafiła z powodu nawrotu choroby nowotworowej. Prof. Sergiusz Nawrocki, onkolog i prorektor UWM ds. Collegium Medicum, podkreślił, że guz umiejscowiony w rejonie gardła górnego był bardzo trudny do operacji ze względu na swoje położenie, a tradycyjny zabieg chirurgiczny stanowiłby dla pacjentki śmiertelne zagrożenie.

Innowacja w leczeniu nowotworów dzięki ZAP-X

ZAP-X to urządzenie radiochirurgiczne działające z precyzją submilimetrową, co pozwala na bardzo precyzyjne leczenie różnorodnych schorzeń, w tym guzów złośliwych i łagodnych, neuralgii nerwów czaszkowych, padaczki, choroby Parkinsona czy pląsawicy. Jego zastosowanie umożliwia pominięcie krwawego zabiegu, długotrwałego pobytu w szpitalu i ogranicza ryzyko wielu powikłań.

Pani Teresa po zabiegu wyraziła swoje zadowolenie i ulgę, podkreślając, że czuła się bardzo dobrze podczas całego procesu i jest wdzięczna za możliwość skorzystania z tak nowoczesnego leczenia. Świadczy to o dużej skuteczności i minimalnym obciążeniu pacjenta, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych i tych, dla których tradycyjna chirurgia jest zbyt ryzykowna.

ZAP-X otwiera nowy rozdział w leczeniu nowotworów w Olsztynie

Zabieg przy użyciu ZAP-X to nie tylko sukces medyczny, ale także technologiczny. Przed jego wykonaniem urządzenie było intensywnie testowane, w tym z wykorzystaniem specjalnego manekina, co pozwoliło na dokładne skalibrowanie i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów. Zintegrowany tomograf komputerowy umożliwia monitoring ułożenia wszystkich struktur podczas zabiegu i natychmiastowe wyłączenie promieniowania w przypadku nieprzewidzianych ruchów pacjenta.

Inauguracja Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w Olsztynie, którego budowa rozpoczęła się w lipcu 2022 roku, a mikroakcelerator ZAP-X przyjechał z USA dwa miesiące później, to ważny krok w kierunku rozwoju nowoczesnej medycyny w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Prof. Nawrocki wyraził swoje emocje i satysfakcję z tego, że udało się wprowadzić tak innowacyjną metodę leczenia, podkreślając jej potencjał w zmianie oblicza onkologii.

źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
harpagan
27 lutego 2024 14:09

jedno pytanie…. a co tam robi pani ex-kurator BArbara Nowak??? modły odprawia? bo watek krakowski się pojawia… hmmm 😀

Polecane